Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 581.03 kb
Stron: 3
Id: 45

Dziecko w świecie pytań

Bronisława Dymara    Październik 2010

Ciekawość wiąże się z potrzebą poznawania świata. Różne są teorie i poglądy na temat potrzeb, ich hierarchii, struktury, funkcji, sposobu wyrażania. Z potocznej obserwacji ludzi wiemy, że ciekawość ma też rozmaite barwy, odcienie, zakresy i stopnie nasilenia. Wśród dorosłych zauważamy ... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

potrzeby dzieckarozwój dziecka

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Październik 2010

Ciekawość wiąże się z potrzebą poznawania świata. Różne są teorie i poglądy na temat potrzeb, ich hierarchii, struktury, funkcji, sposobu wyrażania. Z potocznej obserwacji ludzi wiemy, że ciekawość ma też rozmaite barwy, odcienie, zakresy i stopnie nasilenia. Wśród dorosłych zauważamy niekiedy osoby nie tyle zaciekawione bogactwem otaczającej rzeczywistości, co raczej „ciekawskie”, dociekliwe instrumentalnie, doraźnie, interesownie. Ten rodzaj ciekawości nie służy odkrywaniu prawdy o rzeczach, ludziach, zjawiskach, lecz stanowi – dla samego siebie –  parasol ochronny przed „złym światem”. Zadaniem rodziców i wychowawców jest więc stwarzanie korzystnych sytuacji dla pozytywnego, naturalnego funkcjonowania dziecka w świecie pytań i odpowiedzi.


W artykule zostało opisane zagadnienie ciekawości jako źródła pytań, rodzaje potrzeb według koncepcji H. Murraya i A. Maslowa, dziecięce pytania jako potrzeba, umiejętność i sztuka. Autorka postuluje także potrzebę prowadzenia obserwacji dziecka w tym zakresie i podaje wychowawcom konkretne wskazania dotyczące tego, jak zachęcić dzieci do tego, by pytały i odpowiadały, by potrzeba pytań przekształciła się w umiejętność i sztukę.