Dziecko w świecie baśni, bajek i bajeczek

Beata Bielska   Marzec 2011

Pobierz

Więcej z tego numeru

Marzec 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

(…) Według wielu psychoanalityków, baśnie poprzez swoją symbolikę docierają do podświadomości i pomagają dzieciom uzmysłowić sobie niektóre lęki, nierzadko przypisane rozwojowi. Na kreatywną rolę wyobraźni dziecięcej zwraca uwagę Arnold Lazarus, znakomity terapeuta, który skutecznie wykorzystał wyobraźnię do pokonywania u dzieci problemów natury psychicznej. Na przykład problem rywalizacji z bratem czy siostrą wskazuje na wybór określonego rodzaju bajek w terapii. Mogą to być dzieła literackie lub opowiadania wymyślane przez opiekunów, a w końcowym etapie przez same dzieci. Warto zaproponować dzieciom także kończenie bajek, malowanie przeżyć powstałych podczas słuchania oraz inscenizacje. Baśnie więc – podobnie jak zabawa – pomagają uświadomić dzieciom nowe wzory zachowania.

W artykule przeczytamy, w jaki sposób przebiega odbiór fantastycznych treści przez przedszkolaka, jaka jest rola baśni w rozwoju dziecka, jaki rodzaje ekspresji można wyzwolić w dzieciach uczestniczących w zajęciach prowadzonych w oparciu o baśń/bajkę, o jakie metody wspomagające rozwój dziecka mogą być wzbogacone zajęcia z bajką. W artykule zawarte zostały propozycje zabaw z bajką oraz dwa scenariusze: „Świat bajek i bajeczek”, „Moja bajka”.