Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Dyrektor – „motywator”

Agnieszka Czeglik  
Styczeń 2013

Fragment artykułu: System motywacyjny w procesie pracy to całość zabiegów kierownictwa odnoszących się do personelu, które mają na celu wzbudzenie w pracownikach chęci sprawnego wykonania założonych zadań. Pracownicy placówek oświatowych są otwarci na wprowadzanie efektywnych, ... więcej
Pobierz plik

Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub wpisując kod do pobierania.

Jak pobierać?
Informacje o pliku
Typ pliku: pdf
Wielkość pliku: 630.6 kb
Stron: 4
Id: 3096

Zobacz również

dyrektor
menadżer

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów:
dyrektor
menadżer


lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zarządzanie placówką edukacyjną

Więcej z tego numeru

Styczeń 2013

Fragment artykułu:
System motywacyjny w procesie pracy to całość zabiegów kierownictwa odnoszących się do personelu, które mają na celu wzbudzenie w pracownikach chęci sprawnego wykonania założonych zadań. Pracownicy placówek oświatowych są otwarci na wprowadzanie efektywnych, nowoczesnych metod pracy i to nie tylko dydaktycznej, ale i organizacyjnej.
Jak sprawić, by praca – jedno z podstawowych zadań i wyzwań w życiu każdego człowieka – była źródłem satysfakcji, zadowolenia, samorealizacji i wewnętrznego spokoju? Czy zwiększenie dodatku motywacyjnego (jednego z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych motywatorów) to jedyny sposób na wzrost ich zaangażowania i chęci do pracy? Co jeszcze oprócz finansów motywuje pracowników do twórczego działania?
Jedną z najważniejszych umiejętności, jakie musi posiadać dyrektor placówki oświatowej, jest umiejętność kierowania ludźmi. Właściwe kierowanie podwładnymi jest zarazem jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakim musi sprostać pracodawca. Najlepiej by było, gdyby osoby sprawujące funkcje kierownicze miały przygotowanie z dziedziny psychologii, gdyż taka wiedza ułatwia właściwe postępowanie z ludźmi, a także oddziaływanie na nich. Umiejętność wpływania na zachowania pracowników jest bardzo ważna, jeżeli chcemy, by wykonywali obowiązki zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Pracodawca, który chce odnieść sukces, musi stworzyć zespół odpowiednio zmotywowany do pracy. W przeciwnym wypadku najbardziej ambitne plany legną w gruzach, gdyż nie będzie ich miał kto wprowadzać w życie z należytym zaangażowaniem.

W dalszej części tego fachowego tekstu znajdziemy:

  • informacje o metodzie KITA jako jednej z metod motywacji;
  • opis czterech typów reakcji – uzależnionych od rodzaju osobowości i charakteru otoczenia – ludzi wraz z zaznaczeniem, co dla danego typu człowieka jest szczególnym motywatorem;
  • odpowiedź na pytanie, co motywuje nauczycieli do pracy oraz jak stworzyć skuteczny system motywowania, a przede wszystkim – jak być skutecznie motywującym dyrektorem.