Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 813.09 kb
Stron: 2
Id: 3044

Dyrektor coachem

Monika Urbańska   Grudzień 2012

Fragment artykułu: W placówce takiej jak przedszkole pierwszym kreatorem pracownika jest przełożony. To on dokonuje wyboru poprzez rekrutację, szkoli kadrę, motywuje oraz daje informacje zwrotne. I to właśnie szef ma być dla pracownika przykładem. Przedszkole nie jest wielką korporacją, dzię... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (1.23 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

cykl Zarządzanie przedszkolemdyrektormenadżerprzedszkole

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zarządzanie placówką edukacyjną

Więcej z tego numeru

Grudzień 2012

Fragment artykułu:
W placówce takiej jak przedszkole pierwszym kreatorem pracownika jest przełożony. To on dokonuje wyboru poprzez rekrutację, szkoli kadrę, motywuje oraz daje informacje zwrotne. I to właśnie szef ma być dla pracownika przykładem. Przedszkole nie jest wielką korporacją, dzięki czemu przełożony może stać się „rzeźbiarzem” podwładnych. Podstawowym warunkiem jest jednak wiedza szefa i zapał do porządkowania organizacyjnego chaosu. Warto się starać – dobry zespół to długofalowe korzyści (zwłaszcza w przedszkolu). Nie raz widziałam miny niezadowolonych rodziców, którzy skarżyli się na ciągle zmieniającą się panią i denerwowali się, że muszą dziecku tłumaczyć, że pani Krysi już nie będzie.
Coaching ze względu na swoją specyfikę, a przede wszystkim na unikalną relację pomiędzy coachem i osobą poddaną coachingowi, jest z reguły procesem zarezerwowanym dla zewnętrznych konsultantów. Wydaje się zatem, że w żaden sposób coaching nie może zmieścić się w hierarchicznej strukturze i sztywnej relacji „przełożony – podwładny”. Ze względu jednak na wysoką efektywność, powinien znaleźć się również w tej relacji. Czyż nie chcielibyśmy, aby nasz szef był dla nas coachem? Są wady i zalety tejże sytuacji, ale mądry szef poradzi sobie z takim wyzwaniem.

W dalszej części
artykułu przeczytamy m.in.:

  • kim jest coach i co może zaoferować swoim pracownikom;
  • kiedy szef powinien zmienić się w coacha;
  • jakich korzyści z coachingu można spodziewać się dla przedszkola.