Typ: pdf
Wielkość: 813.09 kb
Stron: 2
Id: 3044

Dyrektor coachem

Monika Urbańska   Grudzień 2012

Fragment artykułu: W placówce takiej jak przedszkole pierwszym kreatorem pracownika jest przełożony. To on dokonuje wyboru poprzez rekrutację, szkoli kadrę, motywuje oraz daje informacje zwrotne. I to właśnie szef ma być dla pracownika przykładem. Przedszkole nie jest wielką korporacją, dzię... więcej
Pobierz

Zobacz również

cykl Zarządzanie przedszkolemdyrektormenadżerprzedszkole

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zarządzanie placówką edukacyjną

Więcej z tego numeru

Grudzień 2012

Fragment artykułu:
W placówce takiej jak przedszkole pierwszym kreatorem pracownika jest przełożony. To on dokonuje wyboru poprzez rekrutację, szkoli kadrę, motywuje oraz daje informacje zwrotne. I to właśnie szef ma być dla pracownika przykładem. Przedszkole nie jest wielką korporacją, dzięki czemu przełożony może stać się „rzeźbiarzem” podwładnych. Podstawowym warunkiem jest jednak wiedza szefa i zapał do porządkowania organizacyjnego chaosu. Warto się starać – dobry zespół to długofalowe korzyści (zwłaszcza w przedszkolu). Nie raz widziałam miny niezadowolonych rodziców, którzy skarżyli się na ciągle zmieniającą się panią i denerwowali się, że muszą dziecku tłumaczyć, że pani Krysi już nie będzie.
Coaching ze względu na swoją specyfikę, a przede wszystkim na unikalną relację pomiędzy coachem i osobą poddaną coachingowi, jest z reguły procesem zarezerwowanym dla zewnętrznych konsultantów. Wydaje się zatem, że w żaden sposób coaching nie może zmieścić się w hierarchicznej strukturze i sztywnej relacji „przełożony – podwładny”. Ze względu jednak na wysoką efektywność, powinien znaleźć się również w tej relacji. Czyż nie chcielibyśmy, aby nasz szef był dla nas coachem? Są wady i zalety tejże sytuacji, ale mądry szef poradzi sobie z takim wyzwaniem.

W dalszej części
artykułu przeczytamy m.in.:

  • kim jest coach i co może zaoferować swoim pracownikom;
  • kiedy szef powinien zmienić się w coacha;
  • jakich korzyści z coachingu można spodziewać się dla przedszkola.