Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 1387.74 kb
Stron: 4
Id: 3046

Dobry humor – towar deficytowy w edukacji?

Agnieszka Czeglik   Grudzień 2012

Fragment artykułu: Dobry humor jest wyrazem optymizmu, który swoją nadzwyczajną moc ujawnia w odkrywaniu oraz inteligentnym wykorzystywaniu przez człowieka sytuacji tworzących trwałą, antystresową strefę jego interakcji z rzeczywistością. Zauważono, że humor może służyć jako środek redukcji ... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

cykl Zarządzanie przedszkolemrozwój osobisty

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Grudzień 2012

Fragment artykułu:
Dobry humor jest wyrazem optymizmu, który swoją nadzwyczajną moc ujawnia w odkrywaniu oraz inteligentnym wykorzystywaniu przez człowieka sytuacji tworzących trwałą, antystresową strefę jego interakcji z rzeczywistością. Zauważono, że humor może służyć jako środek redukcji napięć psychicznych, agresji oraz pobudzać twórcze rozwiązywanie problemów, a także dostarczać pasjonującej rozrywki wypełniającej czas wolny.
Humor wiąże się z otwartością, optymizmem, pozytywnym stosunkiem do życia, czymś w rodzaju ,,bycia na tak”. Humor to przede wszystkim zabawa. To umiejętność, której opanowanie jest ważne dla wszystkich. Tymczasem spójrzmy na siebie, a stwierdzimy, że z naszym poczuciem humoru nie jest dobrze.
(…) W ostatnim czasie humorem zaczęto się interesować nie tyle od strony filozoficznej i estetycznej, ile od strony użyteczności społecznej. Spośród dyscyplin społecznych wyłoniła się nowa dyscyplina naukowa zwana gelotologią. Jej celem jest badanie różnorakich aspektów psychologicznych śmiechu i humoru. Niestety, chociaż istnieje już dyscyplina naukowa badająca to zjawisko, to jest ono dalej niezrozumiałe i niedoceniane, często postrzegane jako wyraz bezczelności i arogancji. Humor redukuje lęk i agresję nie tylko u małego dziecka. Jego charakterystyczną cechą jest to, że wykorzystany we właściwy sposób wpływa pozytywnie na osobowość człowieka na każdym etapie jego rozwoju.

Z dalszej części tekstu dowiemy się:

  • na czym polega społeczna wartość humoru;
  • jakie są funkcje śmiechu (m.in. wychowawcza, terapeutyczna);
  • dlaczego śmiech to zdrowie.