Czerwony Kapturek poznaje grzyby (zajęcia inspirowane bajką)

Edyta Kaczanowska   Październik 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Październik 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • podkład do piosenki „W świecie baśni” – znajdziesz go TU;
  • sylwety do przedstawienia i karty pracy do zajęć – TU;
  • fotografie grzybów jadalnych i trujących – TU.
Bajką, której nie sposób pominąć podczas pracy z przedszkolakami, jest „Czerwony Kapturek”. W jej kontekście – w scenariuszu najwięcej uwagi poświęcono edukacji przyrodniczej. Uwzględniono także aktywność ruchową, muzyczno-rytmiczną, językową, plastyczną oraz akcenty społeczne wynikające głównie z morału bajki.

W scenariuszu określone zostały następujące umiejętności dzieci:
  • uważne oglądanie inscenizacji kukiełkowej bajki;
  • wysnucie morału bajki o Czerwonym Kapturku;
  • wykonywanie sekwencji rytmiczno-ruchowych przy piosence;
  • rozpoznawanie i nazywanie wybranych grzybów;
  • odróżnianie wybranych grzybów jadalnych od trujących;
  • wyodrębnianie grzybów na podstawie opisu ich trzonów i kapeluszy;
  • wyodrębnianie zabranego elementu (bądź elementów) z danego zbioru;
  • ulepienie z plasteliny sylwety grzyba na bazie patyka;
  • posługiwanie się w działaniu wyobraźnią;
  • współdziałanie i współpraca.
Przykładowa propozycja ze scenariusza: Zagadki leśniczego. Leśniczy ma teraz dla was zagadki. Na początku umieśćmy w czerwonym kole wszystkie grzyby trujące. Dlaczego wybrałam czerwony kolor koła? Tak, czerwony kolor oznacza zakaz zrywania tych grzybów. Dzieci umieszczają tam sylwety muchomora plamistego, muchomora czerwonego, borowika szatańskiego i łasiczki lancowatej. Spróbujemy teraz odszukać grzyb jadalny, który nazywa się tak jak ptak. Posłuchajcie leśniczego: „Grzyb ten znany jest jako kurka, choć jego właściwa nazwa to pieprznik jadalny. Jest cały żółty, ma dużo fałdek na kapeluszu, czyli jest powyginany. Ma pod kapeluszem rowki zwane blaszkami”. Dzieci wskazują grzyb pasujący do opisu. Potem „leśniczy” opisuje pozostałe grzyby jadalne oraz trujące. Przedszkolaki szukają właściwych sylwet. Na końcu „leśniczy” staje przy każdym grzybie i wypowiada jego nazwę, a dzieci ją powtarzają.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania