Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 460.85 kb
Stron: 3
Id: 870

Ćwiczenia i zabawy ruchowe

Maria Broda-Bajak   Kwiecień 2011

(…) Rozmawiając z nauczycielami, wielokrotnie spotkałam się ze sceptycznym nastawieniem do kwestii organizowania zajęć ruchowych w przedszkolu. Już tłumaczę, na czym ono polega i czego najprawdopodobniej jest wynikiem. Otóż po pierwsze – na rynku wydawniczym wciąż brakuje dobrych... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

inspiracjerozwój motorycznyzajęcia ruchowezdrowie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zdrowie i sprawność fizyczna

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2011

(…) Rozmawiając z nauczycielami, wielokrotnie spotkałam się ze sceptycznym nastawieniem do kwestii organizowania zajęć ruchowych w przedszkolu. Już tłumaczę, na czym ono polega i czego najprawdopodobniej jest wynikiem. Otóż po pierwsze – na rynku wydawniczym wciąż brakuje dobrych opracowań metodycznych z tego zakresu (…). Po drugie – w przedszkolach, z uwagi na konieczność organizowania nowych oddziałów, sale gimnastyczne często przekształcane są w sale dla grup; nauczyciele zwracają tym samym uwagę na brak odpowiedniej przestrzeni do prowadzenia tego typu zajęć. Po trzecie – nauczyciele boją się zajęć ruchowych w dosłownym rozumieniu tego pojęcia: boją się kontuzji u dzieci, ewentualnych wypadków. Kłopotliwa zdaje im się także konieczność przebierania się dzieci przed każdymi zajęciami i po nich (tu również uwaga skierowana do rodziców – często zapominają oni o tym, żeby przynajmniej raz w tygodniu wziąć stroje dzieci do wyprania). Między innymi z tych powodów edukacja ruchowa w przedszkolu jest więc często marginalizowana i występuje zwykle w postaci przerywników ruchowych w toku „normalnych” zajęć.


W artykule przedstawione zasady i cele zajęć z zakresu wychowania fizycznego w przedszkolu, zestawienie charakterystycznych cech rozwoju motorycznego dziecka w wieku przedszkolnym a przede wszystkim – mało znane zabawy i ćwiczenia, które można z powodzeniem wykorzystać podczas zajęć ruchowych prowadzonych z dziećmi.