Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Co mówi psychologia o rozwoju mowy dziecka?

Agnieszka Pasternak    Listopad 2012

Fragment artykułu: Mowa dziecięca charakteryzuje się swoistą specyfiką w zależności od etapu rozwojowego, na jakim znajduje się dziecko. Podobnie jak w przypadku np. rozwoju ruchowego, tak i w zakresie rozwoju mowy wyróżnia się pewne stadia. Wiedza na temat psychologicznych prawidłowości roz... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.

Fragment artykułu:
Mowa dziecięca charakteryzuje się swoistą specyfiką w zależności od etapu rozwojowego, na jakim znajduje się dziecko. Podobnie jak w przypadku np. rozwoju ruchowego, tak i w zakresie rozwoju mowy wyróżnia się pewne stadia. Wiedza na temat psychologicznych prawidłowości rozwoju mowy dziecka może się okazać bardzo przydatna w celu lepszego komunikowania się z dzieckiem oraz właściwego wspierania procesu kształtowania się mowy malucha.
(…) Warto zauważyć, iż istotnym czynnikiem wpływającym na częstość interakcji językowych z dzieckiem są również umiejętności artykulacyjne samego malucha. Dziecko, które mówi wyraźniej, bardziej poprawnie, więcej i w wolniejszym tempie, ma szanse na częstsze interakcje językowe z otoczeniem, a w szczególności z rodzicami i opiekunami.
Płeć dziecka również ma wpływ na rozwój mowy. U kobiet lewa półkula mózgu jest bardziej aktywna niż u mężczyzn, zaś w lewej półkuli znajduje się ośrodek mowy. Ponadto półkule mózgowe kobiet są ze sobą lepiej połączone i bardziej zharmonizowane. Dlatego często dziewczynki wyprzedzają chłopców w zakresie rozwoju mowy, natomiast kobiety skłonne są mówić więcej niż mężczyźni.

Z dalszej części artykułu dowiemy się:

  • jakie są etapy rozwoju mowy dziecka i zapoznamy się z ich charakterystyką;
  • jakie czynniki mają wpływ na tempo uczenia się i rozwój mowy i jakie w związku z tym zadania stoją przed rodzicami i opiekunami dzieci na różnych etapach ich rozwoju.

Objętość artykułu: 3 strony.
 

Więcej z działu

Rozwój mowy

Więcej z tego numeru

Listopad 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz