Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 377.09 kb
Stron: 2
Id: 1587

Boli mnie brzuszek… (zaparcia nawykowe u dzieci)

Agnieszka Pasternak    Styczeń 2012

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grym... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

emocjepsychologiarodzicezdrowie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grymasi podczas posiłków, ma słaby apetyt, jada niewiele.
(…) Przewlekłe nawykowe zaparcie u dziecka połączone z bólami brzucha oraz mimowolnym zanieczyszczaniem się, jest objawem niezwykle kłopotliwym, dla niektórych rodziców również wstydliwym. Rodzi wiele negatywnych emocji w relacjach rodzice – dziecko. Niektórzy próbują bagatelizować problem, czekając aż „sam się rozwiąże”. Jeśli trudności nie mijają, rodzice decydują się na wizytę u pediatry. Kiedy lekarz, po wykonaniu podstawowych badań, stwierdzi, że dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo, zaleca odpowiednią dietę, proponuje wsparcie farmakologiczne, czasami sugeruje, że problemy mogą mieć tło emocjonalne i należy skonsultować się z psychologiem. Co psycholog może poradzić w takiej sytuacji? O co może pytać? Czy faktycznie jest to problem wymagający interwencji takiego specjalisty?


Z treści artykułu dowiemy się, jakiej pomocy w omawianym problemie możemy oczekiwać od psychologa. Autorka przedstawiła także konkretne sposoby postępowania prowadzące do rozwiązania problemu przewlekłego nawykowego zaparcia (w tym przykłady ćwiczeń z zakresu pracy z ciałem, pracy z przekonaniami i pracy z emocjami).

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz