Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Boli mnie brzuszek… (zaparcia nawykowe u dzieci)

Agnieszka Pasternak    Styczeń 2012

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grym... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grymasi podczas posiłków, ma słaby apetyt, jada niewiele.
(…) Przewlekłe nawykowe zaparcie u dziecka połączone z bólami brzucha oraz mimowolnym zanieczyszczaniem się, jest objawem niezwykle kłopotliwym, dla niektórych rodziców również wstydliwym. Rodzi wiele negatywnych emocji w relacjach rodzice – dziecko. Niektórzy próbują bagatelizować problem, czekając aż „sam się rozwiąże”. Jeśli trudności nie mijają, rodzice decydują się na wizytę u pediatry. Kiedy lekarz, po wykonaniu podstawowych badań, stwierdzi, że dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo, zaleca odpowiednią dietę, proponuje wsparcie farmakologiczne, czasami sugeruje, że problemy mogą mieć tło emocjonalne i należy skonsultować się z psychologiem. Co psycholog może poradzić w takiej sytuacji? O co może pytać? Czy faktycznie jest to problem wymagający interwencji takiego specjalisty?


Z treści artykułu dowiemy się, jakiej pomocy w omawianym problemie możemy oczekiwać od psychologa. Autorka przedstawiła także konkretne sposoby postępowania prowadzące do rozwiązania problemu przewlekłego nawykowego zaparcia (w tym przykłady ćwiczeń z zakresu pracy z ciałem, pracy z przekonaniami i pracy z emocjami).

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz