Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Boli mnie brzuszek… (zaparcia nawykowe u dzieci)

Agnieszka Pasternak    Styczeń 2012

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grym... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Dziecko cierpiące na nawykowe zaparcia skarży się na ból w okolicach żołądka i podbrzusza, jest niespokojne, rozdrażnione, pobudzone, łatwo popada we frustrację. Z powodu przepełnienia w układzie pokarmowym zaburzona zostaje u niego naturalna zdolność rozpoznawania odczucia głodu. Maluch grymasi podczas posiłków, ma słaby apetyt, jada niewiele.
(…) Przewlekłe nawykowe zaparcie u dziecka połączone z bólami brzucha oraz mimowolnym zanieczyszczaniem się, jest objawem niezwykle kłopotliwym, dla niektórych rodziców również wstydliwym. Rodzi wiele negatywnych emocji w relacjach rodzice – dziecko. Niektórzy próbują bagatelizować problem, czekając aż „sam się rozwiąże”. Jeśli trudności nie mijają, rodzice decydują się na wizytę u pediatry. Kiedy lekarz, po wykonaniu podstawowych badań, stwierdzi, że dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo, zaleca odpowiednią dietę, proponuje wsparcie farmakologiczne, czasami sugeruje, że problemy mogą mieć tło emocjonalne i należy skonsultować się z psychologiem. Co psycholog może poradzić w takiej sytuacji? O co może pytać? Czy faktycznie jest to problem wymagający interwencji takiego specjalisty?


Z treści artykułu dowiemy się, jakiej pomocy w omawianym problemie możemy oczekiwać od psychologa. Autorka przedstawiła także konkretne sposoby postępowania prowadzące do rozwiązania problemu przewlekłego nawykowego zaparcia (w tym przykłady ćwiczeń z zakresu pracy z ciałem, pracy z przekonaniami i pracy z emocjami).

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!