Stary Kostrzyn w oczach przedszkolaka - zakończenie realizacji programu

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Strof

12 oraz 19 czerwca, wszystkie grupy wiekowe z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w ramach realizacji autorskiego programu „Stary Kostrzyn w oczach przedszkolaka” odbyły kolejne wycieczki na Stare Miasto. Podczas wycieczek pogoda oraz humory, dopisywały wszystkim przedszkolakom. 3 i 4-latki, dzięki przemiłemu przewodnikowi Pani Agnieszce Wysoczańskiej dowiedziały się, jakie zasady obowiązują podczas zwiedzania Starego Kostrzyna, odszukiwały ślady tramwajów jeżdżących dawniej po uliczkach Starówki, na mapie odszukiwały miejsca, w których znajdowały się w danym momencie, oglądały na zdjęciach jak wyglądały one dawniej, spacerowały Promenadą Kattego, podziwiały ruiny zamku i kościoła, dowiedziały się, gdzie na Starym Mieście znajduje się Brama Berlińska, Chyżańska i Bastion Filip.

Zaś 5 i 6-latki pod kierunkiem Pana Bartłomieja Suskiego, miały okazję utrwalić zdobyte podczas realizacji całego programu wiadomości, wspominały wcześniejsze wycieczki odbyte na Stare Miasto jeszcze jesienią i zimą. Dziewczynki z grupy 6-latków, uczęszczające na kółko plastyczne „Mały artysta” prowadzone w naszym przedszkolu przez Panią Małgorzatę Pezowicz, malowały na sztalugach ruiny Kościoła Pokoju. Malowanie w plenerze okazało się doskonałą zabawą. Podczas wycieczki dzieci spotkały Pana Klausa Thiela silnie związanego z kostrzyńską Starówką, który opowiedział im o ulubionym miejscu w Kostrzynie, które pamięta jeszcze z dzieciństwa. Ostatnie spotkanie na Starym Mieście, zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Spotkania na starym Mieście były dla przedszkolaków wspaniałymi lekcjami, podczas których miały możliwość zdobywania wiedzy o dawnym Kostrzynie, poprzez osobiste doświadczenia w trakcie poznawczej i twórczej aktywności. Zaplanowane działania odbywały się w czasie zajęć muzealnych, wycieczek, spotkań z ekspertami, podczas zajęć dydaktycznych, poprzez udział w różnych formach konkursowych, tematycznie związanych ze Starym Miastem. Umożliwiono dzieciom poznanie dziedzictwa kulturowego regionu i treści regionalnych zgodnie z zasadą „od bliskiego do dalekiego”. Mamy nadzieję, że poprzez realizację programu „Stary Kostrzyn w oczach przedszkolaka” udało się „zaszczepić” w naszych wychowankach poczucie więzi z miejscem zamieszkania i zalążki odpowiedzialności za własną „małą Ojczyznę”. Wszystkim instytucjom, które wspomogły nasze działania w obrębie realizowanego programu, a w szczególności pracownikom Muzeum Twierdzy w Kostrzynie przesyłamy serdecznie podziękowania i moc uśmiechów od naszych przedszkolaków.

Ela Strof

od Elżbieta Strof