"Bliżej pieska" - sprawozdanie z przebiegu akcji w PM nr 45 w Sosnowcu

Wydarzenie dodał(a) Edyta Kowalska

We wrześniu 2012r. nasze przedszkole dołączyło do akcji ogólnopolskiej „Bliżej pieska”.
Od 13 lat dzieci, rodzice oraz pracownicy przedszkola pomagają zwierzętom w sosnowieckim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. W tym roku,  jesienią,podobnie jak i w poprzednich latach, zorganizowaliśmy akcję „Zostań przyjacielem zwierząt”. Dzieci przynosiły suchą karmę, koce, pledy, zabawki oraz akcesoria potrzebne do zapewnienia  godnego życia bezdomnym pieskom i kotkom. Wszyscy mali darczyńcy otrzymali pamiątkowe emblematy „Jestem przyjacielem zwierząt”. Dodatkowo, jak co roku, naszą akcję wsparła zaprzyjaźniona firma Madej&Wróbel, która od kilku lat pomaga nam w dostarczeniu karmy do schroniska. Od dwóch lat dodatkowo pomagamy również zwierzętom w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Dzięki uprzejmości firmy M&W raz w miesiącu dostarczamy tam jedzonko dla zwierząt.
W listopadzie został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców „Mój czworonożny przyjaciel”. Wszystkie prace były bardzo ładne, wykonane różnymi technikami, wymagające dużego zaangażowania i pracy. Autorzy wszystkich prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Wiosną odbyły się 3 spotkania dla dzieci z najstarszych grup z wolontariuszami schroniska w Sosnowcu. Gościem honorowym spotkań była Zuzia – suczka adoptowana właśnie z tego schroniska. Zuzia była zachwycona spotkaniem z dziećmi, pokazała im kilka sztuczek, a jej opiekunka opowiedziała, w jaki sposób można adoptować psa ze schroniska, jak się nim opiekować i jak stworzyć mu szczęśliwy dom.
Do naszego przedszkola przyszła również pani weterynarz. Opowiedziała dzieciom o tym, że zwierzęta podobnie jak dzieci chodzą do lekarza, dostają szczepionki, witaminy oraz lekarstwa. Dzieci chętnie słuchały i zadawały mnóstwo pytań dotyczących ich domowych zwierzaków.
W przyszłym roku znów będziemy pomagać bezdomnym pieskom i kotkom. Taka pomoc jest bardzo ważna dla zwierząt, a dzieci uczą się opiekuńczości, troskliwości i wrażliwości na krzywdę innych.

Edyta Kowalska
PM nr 45, Sosnowiec