Dzień Ziemi w Przedszkolu Nr 5 w Krakowie

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

Już od zarania dziejów, człowiek swoimi być może nie zamierzonymi, ale systematycznymi działaniami dążył wielkimi krokami do zanieczyszczania środowiska naturalnego tworząc coraz bardziej rozwijający się przemysł. W ten sposób w atmosferze pojawiło się wiele szkodliwych substancji, takich jak: dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla, ozon, ołów, pyły. Substancje te, występujące przez długi czas w atmosferze prowadzą do szkodliwych konsekwencji dla zdrowia ludzi, organizmów żywych, czy nieożywionych.
Nasz Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu (smogu) zwiększa się z roku na rok. Najbardziej z tego powodu cierpią starsi ludzie oraz dzieci. Często w naszym przedszkolu pojawiała się informacja od pani dyrektor, zakazująca wychodzenia z dziećmi  na spacery, aż do odwołania.
Pracując z małymi dziećmi w przedszkolu mamy doskonałą okazję, żeby kształtować w nich zachowania proekologiczne, staramy się czynić ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego. Organizujemy bardzo dużą ilość zajęć, podczas których uczymy dzieci, jak ważna dla nas jest „zdrowa przyroda". Organizujemy wycieczki ekologiczne, warsztaty, konkursy o tematyce ekologicznej, uczestniczymy w uroczystościach organizowanych z okazji „Dni Ziemi”, a przede wszystkim uczestniczymy w akcjach mających na celu zbiórkę surowców wtórnych: makulatury, zużytych baterii, puszek aluminiowych. Zbieramy również plastikowe nakrętki, pomagając w ten sposób chorym dzieciom.
Corocznie, w kwietniu w naszym Przedszkolu organizowane są „Dni Ziemi”. W tym roku uroczystość przygotowały panie wspólnie z dziećmi z grupy IV. Wszystkie dzieci przyszły tego dnia ubrane na zielono. Każdy otrzymał od swojej pani zielony listek, który nakleił na bluzeczce. W ciągu całego dnia obowiązywała zabaw „Grasz w zielone…”
O godzinie 10.00 spotkaliśmy się na patio. Dzieci przyniosły ze sobą kolorowe bibułkowe kwiaty, baloniki, a na opaskach na głowach królowały kwiaty i zwierzęta. Pani dyrektor Katarzyna Parka uroczyście otworzyła obchody „Dni Ziemi” 2013. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn tegorocznych obchodów, piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Nasza Planeta”. Julia H. i Julia P. z gr. IV przedstawiły wiersz pt. „Ekologia”. Dzieci z grupy IV zaprezentowały przedstawienie pt. „Chrońmy przyrodę”. Krasnoludki oraz leśne zwierzęta przypomniały dzieciom o czym należy pamiętać, jadąc na wyprawę do lasu.
Długo oczekiwanym punktem programu był pokaz mody ekologicznej. Zaprezentowały się dzieci z grup: I, II, III, V i VIII. Trzeba przyznać że niektóre stroje wzbudziły nasz podziw. Pomysłowość pań i dzieci została nagrodzona ogromnymi brawami. Bardzo trudnym zadaniem okazały się ekologiczne zagadki „Mądrej Sowy”. Jednak reprezentanci poszczególnych grup wspaniale sobie poradzili z tym zadaniem. Podczas całego spotkania, wszystkie dzieci były zapraszane do zabaw ruchowych jak również chętne dzieci mogły zaprezentować swoją ulubioną piosenkę ekologiczną lub o wiośnie.
W tym roku wszystkie grupy zostały zaproszone do konkursu na plakat ekologiczny „Krakowski smog nie jest ok” . Prace przygotowały grupy: II, III, IV, V, VI, VII, VIII, X i XI.

„Krakowski smog nie jest ok”,  to tytuł konkursu organizowanego przez IKEA – Kraków na najbardziej ekologiczne przedszkole Krakowa i okolic, w którym nasze przedszkole również bierze udział. Przygotowaliśmy plakat, sprawozdanie z działalności ekologicznej przedszkola oraz scenariusz zajęć dydaktyczno -  wychowawczych.

Jak co roku, dzieci wezmą udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zostaną zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci. Akcja ma na celu rozbudzenie współodpowiedzialności za najbliższe otoczenie, jak również zainteresowanie dzieci koniecznością dbania o najbliższe otoczenie.

Wszystkie akcje, w które organizowaliśmy do tej pory i w których uczestniczyły dzieci,  świadczą dużej wrażliwości naszych „Małych Ekologów”, odpowiedzialności za stan środowiska w którym żyjemy oraz o potrzebie życia w zgodzie z przyrodą.

Lucyna Opido

Samorządowe  Przedszkole Nr 5 w Krakowie