Spotkania z Melpomeną

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Teatr jest syntezą sztuk, wykorzystuje bowiem wszystkie środki wyrazu artystycznego charakterystyczne dla różnych rodzajów twórczości.
W Miejskim Przedszkolu „Słoneczna Ósemka” dzieci raz w miesiącu są widzami w objazdowym teatrze. W tej nowej formie popularyzacji sztuki, w której  teatr „przyjeżdża” do widza, role grają nie tylko aktorzy, ale także lalki.
Kontakt z Melpomeną jest inspiracją do organizowania zajęć teatralnych w grupach dziecięcych. Dzięki aktywności teatralnej dzieci mają możliwość przeżycia wartości moralnych, takie jak dobro i zło oraz okazję przeniesienia się w świat fikcji, fantazji i zrealizowania swoich marzeń by np. stać się kimś innym.
Przedszkolaki z grupy integracyjnej miały okazję do improwizacji teatralnych podczas organizowanych zajęć z cyklu „W kręgu legendy, baśni i bajki”. Możliwość przebrania się w stroje teatralne, wcielenia w rolę króla Kraka, wilka czy Czerwonego Kapturka była ciekawym doświadczeniem zwłaszcza dla dzieci nieśmiałych. Posumowaniem zabaw teatralnych były zajęcia otwarte pt. „Kukiełki teatralne” z udziałem rodziców. Podczas wspólnej aktywności dzieci wykazały się wiedzą na temat literatury dziecięcej oraz teatru jako obiektu ze sceną, dekoracjami, kulisami, kurtyną, reflektorami i innymi atrybutami. Rodzice i personel przygotowali małym widzom teatrzyk kukiełkowy na podstawie utworu E. Szelburg-Zarebiny pt. „Bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i psie Kruczku”, który był atrakcją dla dzieci i nowym doświadczeniem dla rodziców. No cóż, dorosłym przyszło zmierzyć się z tremą. Po przedstawieniu maluchy oglądały prawdziwe lalki teatralne, które można było dotknąć, czy podjąć próbę animacji.
Na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka – wspólnie z rodzicami mogły wykonać kukiełkę z drewnianej łyżki. I tu można było rozwinąć skrzydła wyobraźni wykorzystując różne materiały takie jak: włóczka, tkaniny, guziki, koraliki, błyszczące folie, et.c. Mamy po raz pierwszy w życiu próbowały swoich sił w „starciu” z klejem na gorąco. Ale udało się! Powstały królewny, koty, zające, słonie, piraci, … , które będą miały okazję zaistnieć w świetle jupiterów. Teraz wystarczy wybrać wiersz czy interesującą bajkę i już można bawić się w teatr.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz