Wielokulturowość w Przedszkolu Miejskim "Niezapominajka"

Wydarzenie dodał(a) Ewa Andruszko

International Kindergarten to innowacyjny, narodowy projekt edukacyjny AIESEC Polska skierowany do przedszkoli we wszystkich większych miastach na terenie całej Polski. Jego celem jest wspieranie edukacji najmłodszych poprzez naukę języków obcych oraz poszerzanie świadomości kulturowej wśród dzieci. W ramach projektu odbywają się warsztaty dla przedszkolaków polegające na grach, zabawach oraz mini rozmówkach prowadzonych w języku angielskim. Głównym celem projektu jest zdobywanie wiedzy poprzez kreatywną zabawę oraz promocja idei różnorodności kulturowej i tolerancji wśród najmłodszych - materiał zaczerpnięty z  http://pl.aiesec.org/ik/

Orzysz jest małym miasteczkiem, tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się gościć wolontariuszy Międzynarodowej Organizacji Studenckiej AIESEC.

Goście z bardzo odległych zakątków świata bawili naszym przedszkolu w styczniu i lutym. Pierwszą grupą były wolontariuszki Sthefanie z Brazylii, Seti z Iranu, Natalia z Ukrainy i Monika z Indonezji. W lutym wolontariusze Ahmed z Maroka i Ismail z Kazachstanu. Na co dzień wszyscy są studentami, a wolontariat, praca z dziećmi jest ich pasją, której oddają się całym sercem. Zajęcia prowadzone z dziećmi to nauka przez zabawę. Poznanie podstawowych zwrotów, nauka wierszyków i piosenek, zajęcia plastyczne, ruchowe i zabawa przez taniec, to tylko niektóre elementy projektu. Teraz dzieci potrafią wskazać na mapie gdzie leżą kraje z których przyjechali nasi goście, wiedzą jak wyglądają flagi narodowe naszych wolontariuszy, potrafią liczyć w ich narodowych językach. Wolontariusze mieli okazję bawić się z nami na balu karnawałowym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem chłonęły wszystko „jak gąbka”.

Na pożegnanie studenci otrzymali drobne upominki i swoje portrety narysowane przez dzieci, co wywołało wzruszenie na ich twarzach i nie jedna łezka popłynęła po policzku, bo wszyscy bardzo zaprzyjaźniliśmy się z naszymi  młodymi gośćmi.

To była „lekcja” tolerancji na odmienność innych kultur, niezapomniane chwile, niezwykle cenne doświadczenie i wyjątkowe wydarzenie w naszym przedszkolu i naszej małej społeczności lokalnej.

od Ewa Andruszko

do Ewa Andruszko