Kolorowe wiersze

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Mariola Ciszewska

Z okazji odbywającego się właśnie tygodnia czytania promowanego przez Ogólnopolską  Akcję CPCD w grupie sześciolatków Przedszkola Nr 9 w Koszalinie odbył się „Dzień Kolorowego Wiersza”. Do przygotowań tego dnia włączyli się rodzice, którzy pomogli dzieciom przygotować  potrzebną literaturę. Inni poszli krok dalej i wspólnie ze swoimi dziećmi napisali wiersze o kolorach. Inni pomogli czytającym przedszkolakom przygotować własną interpretację wierszy. Starszaki podeszły do zadania bardzo kreatywnie . Do udziału w  akcji zaproszono grupy pięciolatków, którym bardzo podobały się interpretacje wierszy, dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem często znanych wierszy, które przez interpretację  ich starszych kolegów przedszkolnych, stały się (nie chcę użyć słowa nieznanymi, ale z pewnością niezwykłymi) wierszami odkrywanymi na nowo.

W  przyniesionych przez dzieci księgach i albumowych wydaniach wierszy odnalazłam wiersz ze swojego dzieciństwa, który w formie kołysanki śpiewał mi mój dziadek, a urodził się w  XIX  bo w 1887r „Jadą dzieci drogą”. Oczywiście wykorzystałam go i ze wzruszeniem, najpiękniej jak tylko potrafiłam przeczytałam go dzieciom. Jest to też „kolorowy wiersz” bo były w nim kolory biały, siwy, złoty, a opowiada o pięknie polskiego krajobrazu wiejskiego. Na zakończenie spotkania Wiktoria i Ania przeczytały wiersz, który napisały: Wiktoria z mamą.

„My dzieci z przedszkola, powiemy wiersz o kolorach.

Mamy kolorów tysiące, jak tęczy odcienie lśniące.

Wymienię kilka znanych barw, biały, żółty, czerwony,

niebieski czy zielony,

Brązowy i czarny to kilka z używanych kolorów,

Z których stworzymy tysiące innych wzorów.

Paleta barw jest różnorodna,

patrzcie tam barwa różowa i fioletowa.

Znam błękit, pomarańcz i szary

Przez te kolory świat jest barwny i kolorowy"

Zachęcam do tworzenia sytuacji,  w których starsze przedszkolaki  prezentują swoje umiejętności przed młodszymi. Takie prezentacje Dzieci –Dzieciom stanowią nieoceniony  walor edukacyjny i wychowawczy .

od Stanisława Mariola Ciszewska

do Stanisława Mariola Ciszewska