"Bajka o Szewczyku"

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

7 marca, dzieci z grupy II wybrały się do Teatru „Groteska” na przedstawienie pt. „Bajka o Szewczyku”. Dla naszych maluszków, to już druga w tym roku szkolnym taka wyprawa. Pamiętały więc, jak podczas takiej wycieczki należy się zachowywać oraz o czym należy pamiętać  oglądając spektakl. Mimo tego emocje były wielkie.

Podczas przejazdu autokarem, dzieci nasze miały okazję zobaczyć Zamek Królewski na Wawelu. Najważniejsze  jest to, że same rozpoznały, jaki to jest zabytek, jak się nazywa. Oczywiście, wcześniej oglądaliśmy dużo zdjęć i rozmawialiśmy o najważniejszych zabytkach Krakowa. Okazało się, że dzieci doskonale wszystko zapamiętały. Do teatru dojechaliśmy w doskonałych humorach. Nie było problemu ani w szatni, ani podczas wspinaczki po wysokich schodach. Teatr „Groteska” przygotował dla dzieci tym razem dwie niespodzianki. Jedną był spektakl „Bajka o szewczyku”, który powstał w oparciu o legendę krakowską o smoku wawelskim. Wyjątkowe to przedstawienie rozgrywało się na niewielkiej powierzchni. Z różnych stron skrzyni wychodziły różne postaci, które ożywione ręką aktora w niezwykły i wyjątkowy sposób opowiadały historię szewczyka, któremu udało się pokonać groźnego smoka. Doskonała muzyka, szybka akcja, udział dzieci w przedstawieniu sprawiły, że nasze maluszki nie odrywały wzroku od sceny. Nawet potężny odgłos ryczącego smoka nie przeraził nikogo. Drugą niespodzianką były warsztaty teatralne uzupełniające przedstawienie, podczas których zdradzono dzieciom kilka największych tajemnic teatru. Dzieci poznały w czterech krótkich etiudach różnorodne formy świata teatralnego: teatr dużych lalek, teatr cieni, czarny teatr oraz teatr przedmiotu. Wrażenia były niezapomniane. Myślę, że niedługo wybierzemy się na kolejne przedstawienie, podczas którego poznamy kolejne tajemnice teatru oraz obejrzymy następne, piękne przedstawienie.

Lucyna Opido

Nauczycielka