Konkurs "Badam i eksperymentuję"

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

Od 16 stycznia do 30 marca trwał w naszym Przedszkolu konkurs adresowany do dzieci i rodziców „Badam i eksperymentuję”. Celem konkursu było wzmacnianie więzi rodzinnej, rozwijanie twórczych możliwości dziecka, rozwijanie wyobraźni i fantazji dziecięcej oraz wykorzystanie zabawy, eksperymentowania i doświadczenia w procesie edukacji.

Udział dzieci w konkursach  stwarza wspaniałe możliwości oddziaływania wychowawczego, terapeutycznego. Dzieci bardzo lubią zajęcia, gdzie mogą poznawać nowe techniki plastyczne, gdzie mogą eksperymentować różnorodnym materiałem, wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością. Takie możliwości stwarzają właśnie konkursy organizowane przez nasze Przedszkole. Jednym z nich jest organizowany właśnie konkurs właśnie konkurs „Badam i eksperymentuję”. Dzieci z pomocą swoich najbliższych przygotowały nie tylko wspaniałe eksperymenty i doświadczenia, ale również dokumentację opisującą przebieg całego eksperymentu. Do wielu z nich dołączone były również fotografie. Komisja konkursowa miała duży problem z wybraniem tych najciekawszych, spełniających warunki Regulaminu Konkursu. Oglądaliśmy z wielkim podziwem wszystkie prace. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Mała szklarnia” przygotowana przez  Agatkę, Krzysia i Rodziców. Praca ta otrzymała I miejsce. Praca ta również miała bardzo ciekawie przygotowaną dokumentację opisową i fotograficzną. Wśród innych prac zainteresowanie wzbudził „Wybuchający wulkan” Karola i Rafała, „Gdyby jajko mogło pływać?”, którego opis przygotował Kacperek oraz „Świecący ziemniak” wykonany przez Stasia z rodzicami. Każdy z uczestników chciał pokazać nam coś ciekawego i wyjątkowego. Kajtek pokazał nam „Zaczarowane obrazki”, Asia z Olą zajmowały się badaniem cząsteczek, a Dominik i Gabrysia – krystalizacją  soli. Adaś z Krzysiem sprawdzali, czy drożdże uniosą autko, a Patrycja pokazała nam, jak powstają podwodne bąbelki, Patryk natomiast sprawdzał, czy powietrze waży. Ciekawie prezentowała się praca Bartka, przedstawiająca domową oczyszczalnię ścieków oraz telefon wykonany przez Antosia z gr. VIII. Gabrysia z gr. II przygotowała „Jogurtowe mrożone cukierki” oraz „Wielkanocne jajko”. Mogliśmy podziwiać również inne prace, do których zostało wykorzystane jajko. Takich prac było kilka. Okazało się, że jajko może pływać, może tonąć, można je przecisnąć przez wąską szyjkę do butelki, w „zaczarowany” sposób możemy zmienić strukturę skorupki. Był również eksperyment z wodą o bardzo ciekawym tytule „Jak smok wawelski uczył się pływać” oraz „Kolorowanie kwiatka na niebiesko”. Hania zademonstrowała nam eksperyment z galaretką.

Komisja konkursowa brała pod uwagę również wykorzystany materiał. Trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach był on bardzo zaskakujący. Wykorzystano: sadzonki roślinek, piankę do golenia, wino, jogurt, ziemniaki, kawę. W innych eksperymentach użyto: sody oczyszczonej, octu, soli, ziaren fasoli, oleju oraz innych produktów. Bardzo ważną rolę spełnili rodzice, którzy zaangażowali się w nasz projekt, zachęcili swoje pociechy i wspólnie wykonali wspaniałą pracę. Dziękujemy bardzo! Na małych uczestników konkursu czekają  już dyplomy i nagrody. Wszystkie prace możemy już podziwiać na pokonkursowej wystawie zorganizowanej na przedszkolnym patio.

Lucyna Opido

Nauczycielka Samorządowego Przedszkola Nr 5