Dzień Ziemi w naszym przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

„Dzień Ziemi” to nazwa akcji rokrocznie prowadzonych wiosną na całym świecie przez różne organizacje i instytucje. Równonoc wiosenna wyróżnia się tym, że na całej naszej  planecie dzień trwa tyle samo co noc. W starożytnych kulturach w tym dniu obchodzono święto  rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień równowagi mogący pomóc w odrzucaniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych  ras i religii, można spokojnie dodać – odmiennych poglądów i przekonań. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej wszyscy ludzie dzielą między siebie (nie zapominajmy o zwierzętach i roślinach) tę samą planetę, która jest przecież naszym wspólnym skarbem, domem, podwórkiem.

W naszym przedszkolu pod nazwą wspólny dom, podwórko dzieci rozumieją rodzimą, podwórkowo- osiedlowo- parkową przyrodę. „Dzień Ziemi”  w tym roku obchodziliśmy od 20 do  24 kwietnia, bo mieliśmy duuuuużo do zrobienia.

W piątek całe przedszkole wzięło się do porządkowania i upiększania podwórka przed wejściem do przedszkola (wiosenna aura dopisała i mobilizowała). W prace przy sadzeniu roślin były zaangażowane wszystkie grupy przedszkolaków oraz cały personel administracyjno- pedagogiczny.

Następnie wychowawczynie wraz ze swoimi podopiecznymi udały się na wiosenne patrole ekologiczne w różne miejsca naszego miasta. Grupa 5-latków udała się do lasu, a grupa maluszków i 5-6 latki poszły do pobliskiego parku przy Pałacu Potockich. Matka – Ziemia już od dawna wiedziała, że zbliża się Jej święto. Przygotowała dla nas piękne kolorowe kobierce. Niestety między tymi cudami natury dzieci mogły obejrzeć przykłady bezmyślności i braku kultury przedstawicieli współczesnych Homo sapiens. Potłuczone szkło wala się przy Muszli koncertowej między zdewastowanymi ławeczkami, ale nie tyko tam. Strach przechodzić z dzieciakami po parkowych alejkach. Widząc to ma się wrażenie że ktoś zrobił, czy robi to złośliwie. Dobrze że drzewo, którego zwierzeń słuchał między innymi Miłosz mówiło, że jest głodne, a nie opowiadało kto porozrzucał w parku to szkło.

Na wtorek  w godzinach dopołudniowych wychowawczyni – U. Nowak przygotowała  zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć była wszechobecna wiosna. Kto był to wie, że zabawa była przednia.

Po południu P. Małgorzata Kurpios zorganizowała warsztaty ekologiczne dla dzieci wraz z rodzicami. Ze słyszenia wiem, że było bardzo fajnie. Były konkursy, zabawy, trochę pracy i słodki poczęstunek.

A efekt końcowy – prace z tzw. odpadów można podziwiać  na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola oraz na żywo w naszym przedszkolu.

Wszystkich miłośników Ziemi, przyrody no i NAS  zapraszamy do Przedszkola Nr 2 w Koniecpolu.

A na koniec pozwolę sobie zamieścić to (jakoś tak pomyślałam że pasuje):

DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Autor: Max Ehrmann

Opracowała: Urszula Nowak