Zielone przedszkole

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

ZIELONE PRZEDSZKOLE

W drugiej dekadzie kwietnia bieżącego roku zorganizowaliśmy dla dzieci wyjazd na tzw.zielone przedszkole do Rabki -  Zdroju.   Jego głównym celem było stworzenie dzieciom okazji do aktywnego wypoczynku w malowniczo położonym, uzdrowiskowym regionie Polski. Tu dzieci przeżyły wspaniałe, niezapomniane chwile. Każdy dzień wnosił coś nowego w życie dziecka. Przedszkolaki zwiedziły Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - największą w Polsce ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, wagonów i taboru specjalnego. Wzięły udział w zajęciach artystycznych w Muzeum Gorczańskim prowadzonych przez Jana Fudalę - znanego ludowego poety i malarza. Każde dziecko miało tu okazje stać się prawdziwym artystą i stworzyć własne dzieło malowane na szkle. Kolejną atrakcją była wizyta w pracowni garncarskiej. Dzieci  zobaczyły pokaz toczenia tradycyjnych naczyń ludowych różnymi technikami  przez znakomitego fachowca Adama Kościelniaka. Miały możliwość poznania właściwości  gliny i samodzielnego wykonania  z niej pracy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła całodniowa wycieczka do stolicy polskich Tatr - Zakopanego. Dzieci zwiedziły stary zakopiański cmentarz na Pękowym Brzyzku, gdzie został pochowany Kornel Makuszyński - twórca przygód Koziołka Matołka. Poza tym w Zakopanym spacerowały Krupówkami, gdzie zakupiły pamiątki dla swoich najbliższych, były na herbatce w Gazdowej Ku?ni, słuchały kapeli góralskiej pod Gubałówką, zobaczyły skocznie narciarskie - Wielką i Małą Krokiew, podziwiały  górskie krajobrazy, widziały stado owiec na hali oraz kucyka. Nawiedziły również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W góralskiej bacówce skosztowały oscypka i zapoznały się ze sposobem jego produkcji. Przy ognisku z kiełbaskami para góralska w strojach ludowych wręczyła każdemu uczestnikowi zielonego przedszkola zdobytą sprawność Janosika, po czym odbyły się wspólne tańce przy muzyce góralskiej. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się przejażdżka wozem drabiniastym zaprzężonym w parę koni po Rabce i okolicy. Dzieci uczestniczyły  w spektaklu ,, Miś Tymoteusz” w miejscowym Teatrze Lalek ,, Rabcio"Spacerując po Parku Zdrojowym  miały możliwość zobaczyć okazy starych drzew i skaczące wśród nich zabawne wiewiórki. Widziały pomnik papieża Jana Pawła II- turysty, przy którym rozpoczynał się Szlak Papieski. W parku dzieci poszukiwały oznak wiosny zdobywając sprawność Tropiciela.  W Rodzinnym Parku Rozrywki - w Rabkolandzie na najmłodszych klientów czekały różnego rodzaju karuzele; bujane koniki, słonie, samoloty itp. Przy naszym pensjonacie ,,Hanusia” był wspaniały, zadaszony plac zabaw z atrakcyjnym sprzętem rekreacyjnym, w którym dzieci uwielbiały przebywać.  Miłym akcentem ostatniego dnia pobytu w Rabce było wręczenie dzieciom odznaki DZIELNEGO PRZEDSZKOLAKA oraz nagród za odwagę, samodzielność, właściwe zachowanie i utrzymanie czystości w pokoikach.     Pobyt na zielonym przedszkolu uważamy za bardzo atrakcyjny i udany. Dzieci zdobyły nowe doświadczenia, zwiedziły ciekawe miejsca, bliżej się poznały.  Nie sprawiały żadnych problemów wychowawczych, nie przejawiały oznak tęsknoty za bliskimi. Zarówno dzieci jak i rodzice są bardzo zadowoleni z takiej formy wypoczynku zorganizowanej przez nasze przedszkole. W następnym roku szkolnym zapewne też znajdziemy ciekawe miejsce, w którym dzieci przeżyją  podobne chwile.