Patrol Ekologiczny

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Mariola Ciszewska

Ekologiczny Patrol z Przedszkola Nr 9 w Koszalinie

Ekologia oraz środowisko  przyrodnicze są od wielu lat jednym z priorytetów pracy naszego Przedszkola. Kształcenie aktywnego ekologicznie pokolenia, jest jednym z wyjątkowych zadań jakie stawia sobie przedszkolna  kadra pedagogiczna. Wielorakość form sprzyjających obcowaniu z przyrodą oraz ich atrakcyjność, jest wiodącym założeniem realizacji różnorodnych programów ekologicznych. Przedszkolaki uczestniczą w cyklicznych wycieczkach pieszych sprzyjających poznawaniu najbliższego środowiska przyrodniczego i sposobów dbałości i troski człowieka o to środowisko. Grupa 5 i 6-latków wybrała się na Patrol Ekologiczny, podczas, którego dzieci obserwowały w jaki sposób społeczność naszego miasta dba o przyrodę. Przeliczały ilość koszy na śmieci w drodze do parku, zaobserwowały też ustawione pojemniki na nieczystości pozostawiane przez czworonożnych przyjaciół człowieka, zwróciły uwagę na ścieżki rowerowe, którymi można się bezpiecznie przemieszczać nie zanieczyszczając atmosfery. Dzieci zauważyły pojemniki do segregacji odpadów ustawione przy osiedlowych śmietnikach. Po drodze do parku nie zauważyły zakładów zanieczyszczających środowisko. Wybrana trasa patrolu, prowadziła przez nowe i stare dzielnice miasta, które mają dużo zieleni. Dzieci zauważyły wiele działań człowieka na rzecz środowiska (układanie nowych chodników, naprawa schodów, ścieżki rowerowe, podjazdy dla niepełnosprawnych, osoby które zajmowały się porządkowaniem klombów, nasadzeniami roślin kwitnących).

Patrol nie zauważył zaniedbań w dbałości o środowisko, park był czysty, przywitał nas śpiew ptaków i wspaniała słoneczna pogoda, okolice rzeczki są domem licznie żyjących tu kaczek. Zimą dzieci dokarmiają ptaki ale teraz wiosną kiedy jest dużo pożywienia a kaczki zajmują się wysiadywaniem jaj, dokarmianie nie jest konieczne, chociaż co odważniejsze kaczorki chętnie sprawdziłyby zawartość dziecięcych kieszeni. Opodal parku dzieci zauważyły budowę nowego gmachu Filharmonii Koszalińskiej. Plac budowy, jak określił patrol, jest dobrze zabezpieczony, na teren parku nie wydobywają się żadne budowlane zanieczyszczenia, całą budowę otacza  wysoki płot, który stanowi barierę ochronną. Obserwacja i rozmowa z dziećmi na temat nieprawidłowości w dbałości o środowisko umożliwiła szukanie  wspólnych rozwiązań i działań naprawczych. Dzieci postulowały aby ustawić więcej koszy na śmieci.

od Stanisława Mariola Ciszewska

do Stanisława Mariola Ciszewska