Czy leki można brać samemu?

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Piotrowska

Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami użyteczności publicznej: straż, policja, szkoły itp.

W ramach współpracy z Medycznym Studium Zawodowym, organizowane są spotkania dla przedszkolaków, na których między innymi uczą się zasad pierwszej pomocy, dbania o zęby... Na kolejnym z serii spotkań gościliśmy słuchaczki kierunku - technik farmaceutyczny.

Panie rozmawiały z dziecmi na temat lekarstw; co to są leki? kto może nam je przepisywać? po co bierzemy leki? i czy leki dziecko moze brać samo?

Dzieci zobaczyły i poznały rózne rodzaje leków: tabletki, drażetki, syropy, leki homeopatyczne i wiedzą w jakim miejscu można je kupić - apteka oraz jak wyglada mniejsce przechowywania leków w domu i przedszkolu - apteczka. Spotkanie było także okazją, aby zobaczyć pozostałą zawartosć apteczki oprócz leków: plastry, bandaże, termometr, reawiczki jednorazowe itp.

Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i świadomością, że leki są potrzebne gdy jesteśmy chorzy, ale mogą je podawać tylko dorośli: rodzce i nie wolno leków - np. preparatów witaminowych, traktować jak cukierków, gdyż mogą zaszkodzić zamiast pomóc.

Panie zwracały również uwagę, że lepiej zdrowo się odżywiać i w ten sposób dostarczać organizmowi niezbędnych składników i witamin, niż łykać witaminy w tabletkach. Przypomniały także, że chore dzieci pojawiające się w przedszkolu rozsiewają wirusy zarażając kolegów i koleżanki w grupie.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę, że nigdy nie będą samodzielnie sięgały po leki ani ich brały bez uzgodnienia z dorosłymi.

Aby na dłuzej dzieciom zapadło w pamięć spotkanie i jego treść, słuchaczki studium wręczyły przedszkolakom kolorowanki z hasłem - Pamietaj! nie wolno samemu brać lekarstw!

Za udział w spotkaniu i rozmowie, dzieciom zostały także wręczone pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy za miłe spotkanie i czekamy na kolejne!

od Małgorzata Piotrowska

do Małgorzata Piotrowska