Smerfusie i "Gang Słowika" :)

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Posacka

W czwartek 17 lutego 2011 r. na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyła się kolejna premiera spektaklu, pt.: „Gang Słowika” dla milusińskich. Intencją twórców było stworzenie sztuki, która będzie możliwa do odebrania właśnie przez tych najmłodszych. Z całą pewnością udało się zrealizować to zamierzenie, bo śmiechom i słyszalnym na całą salę komentarzom maluchów nie było końca. A co więcej, w zabawny sposób łączyły się one z formułą spektaklu.
Warto dodać, że jest to pierwszy realizowany spektakl w historii elbląskiego Teatru  z wykorzystaniem lalek teatralnych.
'Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji, Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji, Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma, A już jest po jedenastej -- i Słowika nie ma !'.

Tak się zaczyna cała historia. Wszyscy doskonale pamiętamy, że pan Słowik w końcu cały i zdrowy dociera na kolację. Ale cóż się stało po drodze? Oj, wiele. Jednak to nie fabuła jest tutaj najistotniejsza. Historia Słowika jest tylko pretekstem do pokazania widzom możliwości lalek teatralnych i do zabawy ze znanymi wszystkim tekstami Tuwima. Dzięki temu spektaklowi kilkuletni widz jest w stanie sobie uświadomić, że te same słowa wyrażone w różny sposób mogą stanowić zupełnie inny komunikat.

Na scenie lalki teatralne są na równi z postaciami granymi przez aktorów. Co zachwyciło w samych lalkach? Na pewno ich różnorodność: mupety, pacynki, kukły, maski czy lalka stylizowana na bunraku. I to chyba możliwości tej ostatniej lalki, odzwierciedlającej postać Juliana Tuwima, robiły największe wrażenie. Lalka była prowadzona przez dwóch aktorów-lalkarzy. Bunraku to lalka japońska i jest jedną z najtrudniejszych technik lalkarskich. Widzowie podziwiali  najdrobniejsze  gesty wykonywane przez lalkę, z gestami dłoni włącznie. Dzieci na spektaklu bawiły się wyśmienicie.

Z zabawnie połączonych tekstów oraz gagów śmiali się również dorośli. Tę sztukę polecamy bardzo serdecznie !

od Katarzyna Posacka

do Katarzyna Posacka