"Sowi las" - udział w konkursie

Wydarzenie dodał(a) Ewa Jeziorowska

Ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych bardzo nam, nauczycielkom, spodobał się. Od razu zabrałyśmy się do planowania naszej pracy w związku z akcjami edukacyjnymi, które trzeba było zorganizować.

3 listopada 2010r. grupy pięciolatków i sześciolatków wybrały się do Ośrodka Edukacyjnego - Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie na warsztaty przyrodnicze "W stumilowym lesie" na spotkanie z przyrodnikiem. Tam przedszkolaki dowiedziały się bardzo dużo ważnych i mądrych rzeczy.

Pani Przyrodnik ciekawie opowiadała o roślinach, grzybach oraz zwierzętach zamieszkujących środowisko naturalne, jakim jest las. Oglądaliśmy owoce i nasiona różnych gatunków drzew oraz przypomnieliśmy sobie jak należy poprawnie zachowywać się w tym niezwykłym miejscu. Wszystkie dzieci wróciły z wycieczki mądrzejsze o nowe wiadomości dotyczące lasu i sów.

W ramach akcji edukacyjnych przeprowadziłyśmy w placówce kilka zajęć dydaktycznych dotyczących powyższej tematyki. Dzieci miały okazję poznać różne gatunki sów, tj.: płomykówkę, puchacza, sowę śnieżną, puszczyka, uszatkę, sóweczkę, a na zajęciach plastycznych kolorowały farbami różne gatunki sów. Zorganizowałyśmy wystawę w salach pięciolatków i sześciolatków, a także na głównym holu przedszkola. Wszyscy odwiedzający placówkę mogli podziwiać prace plastyczne naszych małych, ale jakże zdolnych, artystów.

Najważniejszym przedsięwzięciem w ramach konkursu "Sowi las" był występ artystyczny dzieci.
Tłem do występu była przygotowana wcześniej przez nas, nauczycieli, leśna dekoracja. Na występie swoją obecnością zaszczyciła nas przedstawicielka Urzędu Miasta w Będzinie, pani Inspektor Wydziału Edukacji oraz Rodzice dzieci biorących udział w uroczystości.

Dzieci z leśnymi opaskami na głowach i przebrane za sowy (opaski na głowach i skrzydła) przepięknie zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersze. Przyznamy, że dosyć trudno było znaleźć sowi repertuar, czyli wiersze i piosenki dotyczące tylko i wyłącznie sów, ale wspólnymi siłami udało się. Po występie zaprosiłyśmy wszystkich do sal na warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Zaproponowałyśmy uczestnikom warsztatów składanie sowy z części i dekorowanie jej już według własnego pomysłu: piórkami, wełną, ozdobnymi guzikami, bibułą itp. Wszyscy bardzo ciężko i intensywnie pracowali, ale ciężka praca się opłaca.

Wszystkie dzieci zaniosły efekt swojej pracy, sowę, do sowiego lasu i umieściły ją na gałęziach. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali od nas niezapomnianą pamiątkę – dyplom dla uczestnika rodzinnych warsztatów plastycznych.

Następnego dnia odwiedzający przedszkole podziwiali kolejną wystawę,  nowych mieszkańców sowiego lasu - piękne sowy. Gratulowano nam pomysłów, a dzieciom tak przepięknych prac.

Wszystkim akcjom edukacyjnym poświęciłyśmy wiele czasu i pracy. Zostały one również opisane w "Pamiętniku sowy" i to w szczególny sposób, bo wierszem. A uzupełnione pięknymi zdjęciami z poszczególnych wydarzeń utworzyły oryginalną formę fotoreportażu., który, pełne satysfakcji i nadziei, wysłałyśmy na konkurs. Chociaż nie znalazłyśmy się w Dziesiątce Zwycięzców, to jednak warto było poznać i pobawić się z sowami na tyle sposobów.

My, nauczycielki i przedszkolaki dowiedzieliśmy się bardzo wiele interesujących i ważnych rzeczy na temat sów, sówek i sóweczek. Życzymy sobie więcej takich przyrodniczych konkursów. Może następnym razem trafimy w 10 (i do 10).

Do zobaczenia

Ewa Jeziorowska,