Święto pluszowego misia w Mokronosie

Wydarzenie dodał(a) Bogusława Kukfisz

Od ponad stu lat dzieci na całym świecie bawią się wyjątkową zabawką – pluszowym misiem. Uszyty na wzór małego niedźwiadka uratowanego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosevelta od śmierci podczas polowania, szybko zrobił karierę jako zabawka dla najmłodszych. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku 25 listopada obchodzone jest na całym świecie Święto Pluszowego Misia.

Dzień 25 listopada był wyjątkowym świętem w oddziałach przedszkolnych w Mokronosie. Zastęp przedszkolaków maszerował w tym dniu do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem. Misie w tym dniu były bowiem zaproszone na zajęcia i do wspólnych zabaw z dziećmi. Już w ranku dzieci ćwiczyły razem z misiami, „uczyły” je swoich ulubionych piosenek i wierszyków. Podczas zajęć dydaktycznych 6-latki wysłuchały historii powstania pluszowego misia, a potem oglądały albumy i zdjęcia oraz słuchały opowiadania nauczycielki o życiu i zwyczajach niedźwiedzi brunatnych. Był również czas na naukę wiersza, zabawę z misiami przy piosence: „Jadą, jadą misie” i inne zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem zabawek. Na koniec wszystkie dzieci z obu oddziałów zaprezentowały misia w działalności plastycznej: 4-latki malowały go farbami, 5-latki wykonały portret misia techniką origami płaskie z koła, zaś 6-latki pracowały nad maskami misia, w których chodziły do końca dnia. Po południu dzieci wzięły udział w zgaduj – zgaduli: „Co wiesz o niedźwiedziach?” zorganizowanej w bibliotece szkolnej oraz wysłuchały bajkę o Kubusiu Puchatku przygotowaną przez panią bibliotekarkę.  Wszystkie dzieci otrzymały na zakończenie dnia dyplom potwierdzający udział we wspólnej zabawie zorganizowanej z okazji Święta Pluszowego Misia.

Miś to coś więcej, niż zwykła zabawka. Jak mówią słowa piosenki dla dzieci, „...misia można poprzytulać i wytłamsić jego uszka, powierzyć mu swe sekrety, przytulić do swego serduszka”. Misie towarzyszą dzieciom w chwilach radości i smutku; są doskonałym narzędziem terapeutycznym w pracy pogotowia, policji, w izbach małego dziecka, domach dziecka... Pomagają zasnąć, sprawiają, że nie czuje się samotności i lęku. Misie dodają dzieciom otuchy, pocieszają, bawią i uczą. Nie zastąpi go gra komputerowa, klocki lego, zabawki interaktywne. Miś ma w sobie coś więcej: emanuje ciepłem i bliskością, która jest najbardziej potrzebna w dzieciństwie. I niech tak pozostanie.

Bogusława Kukfisz

SP Mokronos 4