"Andrzejki" w Przedszkolu Nr 2

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Wiek przedszkolny, to na pewno nie czas na poważne myślenie o zamążpójściu czy ożenku, ale na myślenie o wspaniałej zabawie, ciekawych konkursach – jak najbardziej tak.

Wigilia świętego Andrzeja to dzień zarezerwowany na różne wróżby związane z „miłością”. Zwyczaje, obrzędy niegdyś spontanicznie podejmowane w zaciszach domowych, obecnie przeżywają renesans, a to za sprawą mediów: radia, telewizji, Internetu.

25 listopada br. w naszym przedszkolu również obchodziłyśmy uroczystość andrzejkową. Na tę okoliczność  przygotowałyśmy odpowiednią dekorację sali, wiele bardzo ciekawych, śmiesznych a także pouczających zabaw i konkursów.

W programie „Andrzejek” znalazły się:

• tańce przy ulubionych, przyniesionych przez dzieci z domu utworach,

• zabawy – wróżby z imionami kolegów, koleżanek z przedszkola ( przy okazji dzieci ćwiczyły głoskowanie, wykazały się znajomością liczb, liter, niektóre zademonstrowały swoje umiejętności czytelnicze)

• losowanie gwiazdek ( na odwrocie były obrazki – symbole np. „serce”- rodzice bardzo Cię kochają; „gwiazda”- zostaniesz gwiazdą filmową; „jabłko”- jedz dużo owoców i warzyw a będziesz zdrowy; „palma”- pojedziesz z rodzicami na egzotyczne wakacje itp. ,itd.

• losowanie „ jajek – niespodzianek”- tym razem w środku nie było słodyczy ani  zabawek ale pouczające przysłowia np: „Kłamstwo ma krótkie nogi” „Grzeczność niewiele kosztuje, a przynosi wiele korzyści”

„Dobre słowa są wiele warte, a kosztują niewiele” „Nie odkładaj do jutra tego, co możesz zrobić dzisiaj” „Nie wszyscy którzy nas chwalą, są naszymi przyjaciółmi” „Pięknym jest ten, co pięknie czyni” itp.

Powszechnie wiadomo, że „ przysłowia są mądrością narodów”, dlatego  dzieci wylosowane karteczki zabierały ze sobą do domu i miały dobrze  zapamiętać treść i starać się stosować to w swoim codziennym postępowaniu.

Wszystkie wesołe zabawy były przeplatane skocznymi utworami, nie tylko z repertuaru przedszkolaków. Przebojem imprezy okazał się utwór zespołu Feel „Jest już ciemno”. W połowie zabawy, aby dzieci( i dorośli) troszkę odsapnęły, przygotowałyśmy poczęstunek. Były to pyszne rogaliki z serem i herbata.

No, ale „gwoździem programu” niewątpliwie stała się sztuczka, (którą bardzo długo ćwiczyłyśmy aby wyszła) z „wyczarowaniem” cukierków. Efekt był ogromny - dzieci ze zdumieniem otworzyły szeroko oczy i przez dłuższą chwilę na sali panowała głęboka cisza. Dopiero okrzyk „ udało się” – ośmielił dzieci i słychać już było tylko śmiech, oklaski i okrzyki zadowolenia z sukcesu.

Na koniec zadedykuję wszystkim uczestnikom andrzejkowych spotkań zarówno tym najmłodszym jak i tym trochę starszym wiersz Franciszka Zabłockiego pt: „ Zabobonnik”

„Wszystkie wróżby przyszłości,
Wszystkie przepowiednie