Mały Polak? Prawdziwy Przedszkolak

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 2 w Koniecpolu

Polska - Ojczyzna...
 Kraina, która się w sercu zaczyna.

R. Przymus

Miłości do Ojczyzny uczymy się od kołyski. Ta miłość pielęgnowana przez okres dzieciństwa i dorastania, rozkwita w życiu dorosłym.

W naszej pracy staramy się przybliżać dzieciom treści patriotyczne w sposób dla nich zrozumiały i prosty. Przedszkolakom nie są potrzebne górnolotne słowa by zrozumiały takie pojęcia jak patriotyzm czy ojczyzna. Jedną z form kształtowania postaw patriotycznych u dzieci jest organizowanie akademii przy okazji świąt narodowych.

W tym roku uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości połączyłyśmy z ważnym wydarzeniem, jakim jest Pasowanie na Starszaka.

Dnia 10 listopada 2010r do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście: rodzice, babcie i dziadkowie oraz panie z Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie dzieciaki przedstawiły program,  w którym  recytowały wiersze o Polsce, o naszych symbolach narodowych, odpowiedziały na pytanie „co to znaczy być dobrym Polakiem?”. Dumnie brzmiały słowa: „ Polsko kochana, dziś święto Twoje, dlatego właśnie z flagą stoję. W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności, w hołdzie poczucia ludzkiej wolności, biało – czerwona flaga powiewa.”

Po części artystycznej nastąpił ważny moment złożenia ślubowania na Starszaka, po którym pani dyrektor wraz z zaproszonym gościem panią Danutą Zawadzką pasowały każdego „żaka na prawdziwego przedszkolaka”.  Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

Szczególnie wzruszającą i ważną częścią uroczystości było wystąpienie pani  Danuty Zawadzkiej, która udzieliła nam pięknej lekcji patriotyzmu. Przypomniała nam wszystkim, że o dobro naszego kraju musimy troszczyć się my sami, a te dzieciaki z „małego miasteczka”, będą tworzyć przyszłość naszej Ojczyzny.

Zarówno rodzice, jak i my nauczyciele - wychowawcy obiecujemy wychować nasze dzieci na dobrych, wartościowych ludzi, na prawdziwych Polaków.

Małgorzata Kurpios
Bożena Rał