Przedszkolaki z Przedszkola Nr 2 Przyjaciółmi Natury

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Przyroda to piękny, fascynujący i tajemniczy świat. Świat, w którym żyjemy i jesteśmy jego częścią. Przyroda  dostarcza nam pozytywnych emocji, cieszy, wzrusza, wzbudza zainteresowanie, podziw i szacunek, uczy pokory. Człowiek żyjący blisko Natury jest  osobą ciekawszą, głębszą. Jest człowiekiem z którym łatwiej się porozumieć. Ludzie kochający przyrodę więcej widzą, więcej czują. Skupiają się na tym co dobre i piękne i troszczą się o to.

Nasze przedszkole już po raz trzeci przystępuje do realizacji ogólnopolskiego programu „Przyjaciele Natury”. Jak wspomniałam we wstępie płyną z tego dla nas same korzyści. W ramach tego programu przez minione dwa lata wykonywałyśmy z dziećmi przeróżne zadania ekologiczne dla naszego środowiska i „z” naszym środowiskiem. Do najciekawszych zadań można zaliczyć: „Dzień Ziemi”, „Korowód Zielonych”, „Dzień Marchewki, „Dzień Wody”, Spotkanie z Ekologami z Krakowa” i wiele innych.

W tym roku do tej pory już zrealizowałyśmy dwa zadania: „Patrol ekologiczny” do pobliskiego lasu oraz „Wycieczkę do Izby Edukacyjnej” w Nadleśnictwie- Koniecpol. Zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wycieczki dopisała nam piękna słoneczna pogoda. W lesie dzieciaki miały czas na odpoczynek, mogły pobiegać, przejść „ścieżkę zdrowia” oraz rozejrzeć się i znaleźć piękne zdrowe grzyby: borowiki, kurki i stojaki. W „ Izbie Edukacyjnej” dzieci miały okazję zobaczyć, usłyszeć a nawet dotknąć wypchane zwierzęta leśne. Nie miały większych problemów z rozpoznaniem: zająca, sarny, wiewiórki, dzika itp. Pan Adam Kazek bardzo ciekawie opowiadał nam historie o życiu leśnych zwierząt. Na koniec pobytu w izbie  wszyscy mieli możliwość wpisania się do „księgi gości” i muszę stwierdzić, że niektórym dzieciom to zajęcie sprawiło wiele trudu ale i satysfakcji.

Dziękujemy Dyrekcji Nadleśnictwa - Koniecpol za życzliwość i zaproszenie, Panu Adamowi za poświęcony nam czas, cierpliwość i wyrozumiałość . Żywimy nadzieję na owocną współpracę przez cały rok szkolny 2010/2011.

Urszula Nowak

od Urszula Nowak