Sprzątanie Świata

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Malinowska

Kontakt z przyrodą stanowi dla dziecka źródło wrażeń i przeżyć, wywołuje chęć aktywnego działania, co daje możliwość zapoznania go z podstawowymi zasadami ochrony środowiska.

Poznając przyrodę i rządzące nią prawa dziecko dostrzega również czynniki sprzyjające i zagrażające jej istnieniu. Dostarczaniu wiedzy musi towarzyszyć praktyczne działanie, w toku którego dziecko uświadamia sobie, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może i powinien o nią dbać. Wspaniałą okazją do zdobywania takich doświadczeń jest udział w akcji „Sprzątanie świata”.

17 września, jak co roku, dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 77 w Szczecinie wzięły w niej udział. Tym razem jednak przedszkolaki z najstarzej grupy nie sprzątały terenu wokół placówki, ale pojechały do Parku Leśnego nad Jezioro Głębokie będącego częścią Puszczy Wkrzańskiej. Akcję „Sprzątanie świata” i towarzyszącą jej imprezę dla dzieci zorganizował Dom Kultury „Słowianin”. Wzięły w niej udział dzieci z trzech szczecińskich przedszkoli. Przedszkolaki dokładnie posprzątały teren wokół jeziorka.

Zbierając śmieci uczyły się jednocześnie je segregować – papiery, szklane butelki, plastik i puszki aluminiowe trafiały od razu do odpowiednich worków. Po wykonaniu tego ważnego zadania na dzieci czekały niespodzianki. Konkursy i zabawy przy muzyce prowadził aktor szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”. Dzieci uczestniczyły też w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawały zwierzęta żyjące w naszych lasach oraz ich zwyczaje. Miały też możliwość poskakać po dmuchanym zamku, co jak zawsze sprawiło im ogromną przyjemność. Na zakończenie czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Mam nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi nawykami, których nadal niestety brakuje wielu dorosłym.

od Katarzyna Malinowska

do Katarzyna Malinowska