III Przegląd zespołów przedszkolnych "Tańczę i śpiewam w Krakowie"

Wydarzenie dodał(a) Celina Czapiga

Stowarzyszenie Nauczycielek Przedszkoli „Pawie Pióro” zrealizowało w dniach 26-27 kwietnia 2010 roku III Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Tańczę i Śpiewam w Krakowie” pod hasłem „Przyśpiewki i tańce obrzędów ludowych regionu małopolskiego”. Przegląd odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie.

Celem przeglądu było:

• rozwijanie u dzieci poczucia tożsamości regionalnej

• dostarczenie wiedzy na temat tradycji regionu małopolskiego

• rozbudzenie zamiłowania do piękna folkloru, tradycji i kultury regionu

• rozwijanie wrażliwości artystycznej i ekspresji twórczej dzieci

• stworzenie nauczycielkom możliwości oddziaływania wychowawczego, by uwrażliwić dzieci na piękno folkloru, wzbogacać ich przeżycia by odnalazły własne miejsce w tradycji i kulturze regionu

Przegląd objęty został Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, zrealizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków, Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku naszym partnerem zostało Województwo Małopolskie i IX Dzielnica Miasta Krakowa, partnerzy dostarczyli fundusze na zakup nagród. Naszym darczyńcą oraz patronem medialnym było Wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Wydawnictwo Znak sponsorowało książki dla grup. Słodki poczęstunek oraz napoje dzieci otrzymały dzięki hojności sponsorów, firmom: Hortex, Bahlsen, Cukiernia „Waflex”, Piekarnia Awiteks, Piekarnia Junex- Ryzbig, Perfekt.

Do przeglądu zgłosiło się 50 zespołów przedszkolnych z Krakowa i województwa małopolskiego, udział wzięło 20 grup z Krakowa i 24 z województwa małopolskiego, łącznie 770 dzieci. Dzieci były pod opieką 91 nauczycieli oraz wielu rodziców.

Przegląd został uroczyście otwarty przez Panią Annę Borowską wizytatora Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Dzieci zaprezentowały obrzędy regionu małopolskiego: Cembrowana Studzienka, Pieczenie Chleba, Wesele Krakowskie, Wianki Krakowskie, Wesele Góralskie, Obyrtka, Siuda Baba, Lajkonik, Wicie Wianków, Kupałnocka, oraz tańce i piosenki krakowskie, góralskie i Lachów Sądeckich. Dzieci miały możliwość podziwiania strojów ludowych z różnych rejonów małopolski. Przedszkolaki okazywały wielka radość z możliwości prezentowania swoich umiejętności i podziwiania kolegów.

Występy dzieci oceniało 4 osobowe jury wg kryteriów: dobór repertuaru, wrażenia artystyczne, wrażenia wizualne oraz sposób wykonania. Dziękujemy członkom jury za nieodpłatną pracę na rzecz Stowarzyszenia

W przeglądzie wyróżnionych zostało 12 zespołów, cztery z nich zaprezentowały się w dniu 1 maja na scenie, na Małym Rynku w czasie Święta Organizacji Pozarządowych.

Wyróżnione zostały:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Joninach

2. Przedszkole w Chabówce

3. Samorządowe Przedszkole Nr 64 w Krakowie

4. Samorządowe Przedszkole Nr 23 w Krakowie

5. Samorządowe Przedszkole Nr 95 w Krakowie

6. Miejskie Przedszkole Nr 14 w Nowym Sączu

7. Samorządowe Przedszkole Nr 140 w Krakowie

8. MDK „ Dom Harcerza” w Krakowie, DZF „Lajkoniki”

9. Samorządowe Przedszkole w Tymbarku

10. Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Małgosia” w Nowym Sączu

11. Punkt Przedszkolny w Czuszowie

12. Przedszkole Publiczne w Bystra

Mamy nadzieję, że to, czego dzieci nauczyły się i co pokazały na scenie pozostanie w ich sercach i pamięci na długo i będzie inspirowało do dalszego poznawania pięknej kultury i tradycji ludowej naszego regionu. Przegląd stworzył nauczycielom możliwość oddziaływania wychowawczego, by wzbogacić przeżycia dzieci, aby odnalazły własne miejsce w tradycji i kulturze swojego regionu. Bardzo dziękujemy nauczycielom, że uczą i pokazują dzieciom piękno ich „małych ojczyzn”; dzięki temu dzieci będą dumne, że są częścią tak bogatej kultury i tradycji swojego miasta, regionu, ojczyzny.

Uczestniczące zespoły otrzymały dyplomy, nagrody oraz upominki dla dzieci i słodki poczęstunek. Wyróżnione grupy otrzymały dodatkowo elementy stroju krakowskiego oraz książki i słodycze.

Cieszymy się, że nasz przegląd zyskuje coraz więcej uczestników z całej Małopolski. Pragniemy kontynuować nasze działania na rzecz propagowania tradycji i kultury. Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową www.stownp.yoyo.pl

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Przygotowanie i obsługa przeglądu zrealizowane zostało społecznie przez nauczycielki, członkinie stowarzyszenia.

od Celina Czapiga

do Celina Czapiga