Bajkoterapia - Nie boję się dentysty!!!

Wydarzenie dodał(a) Iwona Cygnarowska

22 kwietnia 2010 roku, nasze przedszkole ponownie odwiedziła Pani Ewa z biblioteki w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem spotkanie było z cyklu „Bajkoterapia” poświęcone przezwyciężaniu strachu przed wizytą u dentysty. Pani Ewa zapoznała dzieci z bohaterami takich pozycji książkowych jak: „Dentysta, Moje zęby, Na pewno Ci się uda, Idę do dentysty”. Dzieci miały możliwość zapoznanie się z lękami bohaterów i sposobami dbania o zęby i higienę jamy ustnej.

Bajkoterapia to – mówiąc najprościej – terapia przez bajki. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone bajki można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki (przed wizytą u dentysty, pierwsze dni w przedszkolu, strach przed ciemnym pokojem). Gdy wiemy o tych lękach, możemy dobrać konkretną bajkę na ten temat. Dzięki tej metodzie często udaje nam się je “przepędzić”.

Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy. Fenomen bajkoterapii polega głównie na tym, że bajka działa sama. Jej treść przenika do dziecka stopniowo zaczynając na nie wpływać. W pewnym momencie dziecko zostaje sam na sam z bohaterem. Rozpoczyna się proces zmiany. Posługując się bajką jako narzędziem, dziecko ma możliwość wejścia w role jej bohaterów. Wyobraża sobie jak i dlaczego ktoś może się czuć w określonych sytuacjach czy w odpowiedzi na różne zachowania.

Dziecko rozumiejąc to, co dzieje się z innymi, uczy się rozumieć siebie i emocje, które przeżywa. Bowiem przekazywane informacje pochodzą ze świata, który dziecko rozumie najlepiej – ze świata bajek. Czuje się więc bezpieczne i zrozumiane. Rozwija swoje umiejętności emocjonalne. Odbudowuje pozytywny obraz siebie.

Tak, więc zapamiętajmy, że bajkoterapia: wspiera oddziaływania terapeutyczne, pomaga dziecku zbudować właściwy obraz siebie, znaleźć odpowiednie rozwiązanie, rozładować napięcia, zrozumieć uczucia, wzbogacić wiedzę o sobie i świecie.

Bajki to również cudowny sposób na budowanie więzi między rodzicem, nauczycielem oraz dzieckiem.

od Iwona Cygnarowska

do Iwona Cygnarowska