Ostatki, kusaki, zapusty - czyli o tym jak ...

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

„Ostatki, kusaki, zapusty – czyli o tym jak dawniej bawiono się w ostatnich dniach karnawału”

W naszej placówce wiele uwagi poświęcamy na kultywowanie rodzinnych oraz lokalnych tradycji związanych z obchodzeniem świąt i innych uroczystości.

2.02. to ostatni dzwonek dla tych, którzy lubią śpiewać kolędy, ponieważ właśnie w tym  dniu mija radosny okres Bożego Narodzenia, natomiast karnawał nadal trwa i właśnie o nim słów kilka.

Wcześniej chciałabym przedstawić głównego bohatera, do niedawna - dziadziusia naszej wychowanki – Izy Ciastko – Pana Wacława Matus. Pan Wacław dał nam się poznać jako oddany dziadziuś, miłośnik historii naszego miasta, pasjonat krótkofalarstwa oraz uzdolniony manualnie twórca ludowy.

Nasz gość zjawił się w naszej placówce 15 minut przed czasem, mówię o tym ponieważ chcę podkreślić wartość takiej cechy jak punktualność. Specjalnie na nasze spotkanie przyniósł ze sobą własnoręcznie wykonane rekwizyty: Kotyliony oraz – niespodziankę, o której niebawem opowiem.

Pan Matus w bardzo ciekawy sposób opowiadał dzieciakom jak to w dawnych czasach bawiono się w ostatnich dniach karnawału oraz o tradycji chodzenia na „wieczorowego gościa” na wesela.

Dzieci miały okazję poznać zwyczaje „kotylionowych walczyków”, chłopcy otrzymali krótką lekcję dobrych manier (jakże potrzebnych  dzisiejszej wyluzowanej młodzieży) a więc:

• jak prosić dziewczynki do tańca
  • jak kłaniać się z gracją i elegancją
  • w jaki sposób dziękować partnerką za taniec itp.

Szczególne zainteresowanie wśród wszystkich uczestników spotkania wzbudziła wcześniej wspomniana niespodzianka – miotła – lalka, z którą „wieczorowi” goście weselni mieli zwyczaj tańczyć „ odbijanego”. Wszystkie chętne dzieciaki oraz panie miały możliwość zatańczenia z „Miotełką” podczas wspólnego tańca przy ludowej melodii „Miotlarz”. Myślę, że wszystkim nam przydała się ta ciekawa lekcja historii zaproponowana przez pana Wacława. Już dziś jesteśmy umówieni na następne spotkanie – tym razem nasz gość przeprowadzi warsztaty plastyczne na temat: „Tradycyjne, koniecpolskie palmy wielkanocne”.

Serdecznie dziękujemy Panu Matus za profesjonalne przygotowanie się do spotkania,  zrozumienie, cierpliwość oraz za chęć przekazania nam swojej wiedzy. Na koniec zwracamy się do Was – szanowni mieszkańcy Koniecpola z apelem.

Jeśli macie jakieś pasje, zainteresowania, osiągnięcia - podzielcie się nimi z nami – młodszym i najmłodszym pokoleniem. Przekażcie nam swoją wiedzę, umiejętności,  doświadczenie życiowe, zwyczaje oraz WASZE - NASZE tradycje regionalne, bez których nie da się dobrze wychować najmłodszych pokoleń. Prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z Przedszkolem Nr 2 w Koniecpolu.

Urszula Nowak

od Urszula Nowak