Dzieci są czasem dobre, czasem złe, ale wnuki są zawsze nadzwyczajne

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Wybrałyśmy ten cytat znanego polskiego lekarza żyjącego na przełomie IXX i XX wieku jako hasło przewodnie imprezy zorganizowanej z okazji „Dnia Babci i Dziadziusia” w Przedszkolu nr 2 w Koniecpolu, która odbyła się 20 .01. 2010r.

W naszej placówce uczymy naszych wychowanków wszystkiego co dobre, piękne i szlachetne. Staramy się zwracać uwagę naszych dzieci na to co naprawdę liczy się w życiu każdego człowieka a więc: najbliższa  rodzina (mama, tato, brat, siostra), tradycje rodzinne  a także nasze „korzenie”- czyli nasi przodkowie.

Rola babci i dziadka w życiu każdego dziecka, ma ogromną i szczególną wagę. To Oni są  naszymi pierwszymi nauczycielami historii, pozwalają zrozumieć, że dziś nie jest wszystkim, ze tak jak ważna jest przyszłość i jutro, tak samo trzeba uważnie spojrzeć za siebie.

To była wspaniała uroczystość, do której przedszkolaki przygotowywały się już od tygodnia. W ramach przygotowań odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w celu wspólnego wykonania „Drzewa genealogicznego rodziny” , dzieci własnoręcznie wykonywały najpierw zaproszenia o później upominki dla Babci i Dziadziusia oraz wspólnie z kolegami w grupach przygotowywały przedstawienia artystyczne. Nie obyło się też  bez pomocy naszych kochanych Mam, które upiekły na tę uroczystość pyszne ciasta. Możemy stwierdzić, że jeszcze nigdy nas nie zawiodły.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor serdecznie witając tak licznie przybyłych do naszej placówki gości. Później były występy „Maluchów” i „Średniaków”. Wszystkim bardzo podobał się program dzieciaków. Śpiewały, tańczyły oraz recytowały wiersze, takie  na miarę swoich umiejętności.

Starszaki zaprezentowały bardziej dojrzały program, który był urozmaicony grą na instrumentach perkusyjnych, indywidualnie recytowanymi wierszami i pięknie wykonanymi piosenkami. Szczególnie podobała się gościom piosenka „ Babcia tańczy rock’n’rolla” . Po części oficjalnej wnuki zaprosiły swoje Babcie do tańca integracyjnego „Wszyscy lubia bawic się. Było ciepło, miło i serdecznie chociaż trochę  za ciasno.

Nasi przemili goście nie przyszli do nas z pustymi rękoma. Kilka babć przyniosło dla wszystkich dzieci cukierki, za które w tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować w imieniu dzieci oraz własnym. Dziękujemy również  Pani Teresie Kołodziejskiej za miłe słowa podziękowania skierowane do nas – wychowawczyń za przygotowanie tej uroczystości oraz za inicjatywę Dziadziusiów aby pozbierać do „koszyczka” pieniądze na najpilniejsze potrzeby  przedszkola. Goście chętnie wrzucali do koszyczka pieniądze, których uzbierało się aż 456 zł. Bardzo, bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe. Pieniądze te przeznaczymy na zakup bardzo potrzebnego w naszej placówce sprzętu nagłaśniającego.

Kończąc chcę podkreślić jeszcze raz rolę naszych Dziadków w wychowaniu przyszłych pokoleń.

Dziadkowie to wielki skarb. Rozszerzają Oni świat dziecka o przeszłość. Posiadają cierpliwość, by wielokrotnie powtarzać te same historie nawet po kilkadziesiąt razy. Posiadają "magiczny dar" opowiadania dzieciom o tym co było. Trzeba wspomnieć, że dziadkowie rozszerzają dzieciom poczucie czasu: rozszerzają go i dają doświadczenie przemijania czasu oraz wskazują na koniec życia i potrzebę mądrego gospodarowania czasem. Dziadkowie mają też cechy, które można uznać za właściwe dla ich wieku, czyli: wyrozumiałość, łagodność. Dziadkowie mogą też słuchać. Dziecko czasami bardzo potrzebuje zwierzyć się komuś ze swoich marzeń, kłopotów, przeżyć. Rodzicom brakuje często na to czasu, koledzy mogą wyśmiać, a dziadkowie... Oni zawsze są w takich sytuacjach otwarci i szczerzy w pomocy i słuchaniu. Pomyśleć ile jeszcze dziecko może wynieść z kontaktu z dziadkami. Dzięki nim ma również możliwość uczenia się szacunku do osób starszych, schorowanych, zrozumienia czyjegoś bólu, itd.

Zakończę zwrotką wiersza recytowanego przez dzieciaki:

„Dziękujemy Wam Dziadkowie, to bardzo Wam się chwali

Żeście nam rodziców tak dobrze wychowali

Bez Was smutny byłby świat

Żyj nam Babciu, żyj nam Dziadku  co najmniej 200 lat !!!"

Urszula Nowak

od Urszula Nowak