Mikołajkowe spotkania

Wydarzenie dodał(a) Dorota Klimczak

W pierwszym dniu grudnia dzieci z grupy Plastusiów Przedszkola nr 2 im. M. Kownackiej w Tomaszowie Mazowieckim otrzymały niespodziewanie list od św. Mikołaja. Z treści listu dowiedziały się, że Mikołaj wybrał je na swych pomocników i przygotował dla nich odpowiedzialne zadanie. Obiecał również dzieciom, że jeśli zechcą je wykonać, zostaną nagrodzone.

Po odczytaniu listu dzieci zapoznały się z zadaniem od Mikołaja i zaczęły analizować, w jaki sposób mogą je wykonać. Zadanie polegało na zgromadzeniu zabawek i książeczek, które dzieci miały przekazać innym. Postanowiliśmy ogłosić zbiórkę, a otrzymane rzeczy przekazać do znajdującego się w pobliżu przedszkola Rodzinnego Domu Dziecka.

Dzieci wykonały kolorowy plakat zachęcajacy rodziców do zbiórki. Następnie gromadziły zebrane rzeczy, wykonały ozdobne torby, w które później zapakowały zabawki i książeczki. Przez cały tydzień poznawały również zwyczaje mikołajkowe w różnych krajach, słuchały książeczek o Mikołajach, rysowały listy do Mikołaja i uczyły sie piosenek o Mikołaju.

W dniu 4 grudnia wszyscy przynieśli ze sobą mikołajkowe czapeczki, które pozakładały na głowę, zabrały ze sobą spakowane upominki i tak "ekipa św. Mikołaja" udała się do Rodzinnego Domu Dziecka, gdzie czekali na nich młodsi koledzy. Z wielką radością przedszkolaki przekazały upominki i cieszyły się z wykonanego zadania.

W tym samym dniu po południu odbyło sie spotkanie mikołajkowe z udziałem rodziców.  To była dalsza częśc zadania pozostawionego przez Świętego Mikołaja. Dzieci wraz z rodzicami bawiły się, przechodząc poprzez Komnaty Świętego Mikołaja, w których czekały na nie liczne konkursy.

I tak w Komnacie Zagadek dzieci z rodzicami rozwiązywały zagadki; w Komnacie Sprawności i szybkości były konkurencje sportowe: Raz, dwa, trzy Mikołaj patrzy..., sztafeta prezentów, slalom z prezentami, skoki w skarpetach Mikołaja, zaprzęgi Mikołaja; w Komnacie Logiki - czekały na dzieci puzzle, labirynt "W poszukiwaniu sań", ćwiczenia klasyfikacyjne "ubranie św. Mikołaja", ćwiczenia w liczeniu "pomóż Mikołajowi policzyć prezenty", rodzice rysowali portret Mikołaja z zawiązanymi oczami; w Komnacie Zadumy i Refleksji dzieci odpoczywały, słuchając czytanej przez rodzica książki "Św. Mikołaj".

Następnie dzieci ujrzały za oknem przechodzącego Mikołaja, przywołały go piosenką, powitały wierszem. Mikołaj pogratulował przedszkolakom wykonania zadania, a w nagrodę obdarzył je prezentami. Potem były współne pląsy z Mikołajem i słodki poczęstunek. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je za rok.

od Dorota Klimczak

do Dorota Klimczak