Happening w Koszalinie pod hasłem Sprzątamy i malujemy świat

Wydarzenie dodał(a) Bożena Wera

11 września 2009 roku w Koszalinie została zainaugurowana międzynarodowa

akcja Sprzątania Świata pod hasłem: „Pomagajmy Ziemi - codziennie".

Happening przebiegał pod hasłem „Sprzątamy i malujemy świat”

To już piętnasta edycja akcji w Polsce. Jej koordynacją zajmuje się fundacja Nasza Ziemia, założona w 1994r. przez Mirę Stanisławską - Meysztowicz.

Dlaczego inaugurację imprezy zaplanowano w naszym mieście? - Ponieważ Koszalin to miasto zielone, a jego mieszkańcy codziennie pokazują, jak decyzje podejmowane w domu, szkole, pracy lub sklepie mogą wpływać na środowisko, w którym żyjemy - informował Robert Grabowski, rzecznik magistratu.

Wciąż jednak robimy dla naszego środowiska za mało. - Do ekologii w dzisiejszych czasach chyba już nikogo nie należy specjalnie przekonywać, ale nasze wygodnictwo sprawia, że w praktyce nie wszyscy stosują się do zasad zalecanych przez obrońców środowiska naturalnego - uważa prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.

A jeśli edukować, to od najmłodszych lat i tylko przez zabawę. Tak właśnie było 11 września 2009r. przed Urzędem Miejskim w Koszalinie. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała pani Mira Stanisławska – Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia (na zdjęciu ze starszakami z naszego przedszkola). Widowiskową akcję przed ratuszem przeprowadzili pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Mogliśmy zobaczyć na Rynku Staromiejskim jak wygląda profesjonalna segregacja śmieci i co się z nimi później dzieje. Pokazano to na przykładzie plastikowych butelek PET. Obejrzeliśmy także sprzęt, czyli wszelakiego rodzaju pojazdy, które na co dzień służą do tego, aby w mieście było czysto. Poza tym dzieci brały udział w ekozabawach, wielkoformatowym malowaniu, licznych konkursach i innych atrakcjach dla dzieci. Impreza przed ratuszem trwała przez dwie godziny.

Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, że dbając o Ziemię, dbamy także o siebie. Taka akcja, jak w Koszalinie, jest dowodem nowej świadomości i zmieniającego się stosunku człowieka do przyrody na przyjazne naturze.

od Bożena Wera

do Bożena Wera