Zielona Noc w grupie 6-latków

Wydarzenie dodał(a) Ewa Śledc

I. złożenie  przysięgi: My przedszkolaki przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!”

Po wypowiedzeniu tych słów każde dziecko kolejno podchodzi do totemu zielonej nocy, którym jest kudłata głowa w stylu indiańskich masek wykonana z brystolu i krepiny, osadzona na kiju. Przypieczętowują wypowiedziane słowa przysięgi maczając paluszek w paście do zębów i zostawiają odcisk na wystającym z ust totemu języku.

II. Przygotowanie leżaków ,ułożenie piżam ,przytulanek.

III. Po przysiędze wszyscy przechodzą do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach grupowych np.:

• „Wysiadywanie balonika”- chętne dzieci siadają na balonach i naciskają na nie usiłując je przebić;
  • „Lista zakupów”- dzieci zostają podzielone na grupy, otrzymują listy przedmiotów, które będą musiały wyszukać w dowolnych miejscach przedszkola i przynieść na wskazane miejsce;
  • „Wyścigi samochodów”- wybrani zawodnicy na czas nawijają włóczkę na kłębek, na końcu której znajduje się samochodzik zabawka;
  • „Rysowanie ufoludka”- dzieci w grupach ustawiają się przy umocowanych na ścianie arkuszach szarego papieru, każde dziecko z grupy kolejno podchodzi do arkusza i maluje markerem

IV. Na jadalni „  chrupkowe diabełki” ”- zwykłe chrupki kukurydziane doskonale przyklejają się do twarzy, jeżeli zwilży się ich końcówki; w ten sposób dzieci przyklejają sobie chrupkowe różki , wąsy i bródki. Tak wystrojone mogą pozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

V. Po zabawach w sali dzieci zostają podzielone na dwa zespoły i przygotowują się do podchodów. Tradycyjnie w tej zabawie jedna grupa ucieka zostawiając za sobą ślad w postaci strzałek wykonanych z pasków krepiny lub narysowanych kredą. Co jakiś czas zostawiany jest też dla grupy goniącej list z poleceniem wykonania jakiegoś zadania i odpowiednimi rekwizytami, np. znalezienie 10 patyków, zabandażowanie jednej nogi, ręki i głowy ochotnikom, namalowanie słoneczek na policzkach farbkami do makijażu, wymyślenie okrzyku powitalnego.

Podchody odbywają się w dwóch miejscach, najpierw pierwsza grupa ucieka na podwórzu wokół budynku przedszkolnego, druga grupa goni ją i wypełnia zadania.  W przypadku niekorzystnej pogody pościg odbywa się wewnątrz budynku, dzięki czemu dzieci mają okazję zobaczyć przedszkole od zaplecza.

VI. Kolacja  przygotowana przez rodziców  uporządkowana przez dzieci . W ramach niespodzianki każde dziecko pod talerzykiem może znaleźć np. kolorową naklejkę, wodny tatuaż, karteczkę z uśmiechniętą minką.

VII. Poszukiwanie skarbu poprzedzone  odczytaniem listu  skierowanego do dzieci:

„Kochane dzieciaki, co uczynić macie posłuchajcie.

I starannie krok po kroku wszystkie polecenia wypełniajcie!!!

1. Wyjdźcie głównymi drzwiami z budynku i skierujcie się w lewą stronę.
  2. Krzyknijcie gromko „Hura, hura zielona nocka”.
  3. Od  małej furtki wykonajcie  15 kroków tak aby stanąć twarzą w kierunku stopni prowadzących do zjeżdżalni
  4. podskokami pokonajcie wszystkie stopnie z prędkością światła zjedźcie po zjeżdżalni
  5. Przejdźcie krokiem „stopa za stopą”  wokół piaskownicy i skierujcie się w kierunku furtki
  6. Przejdźcie przez park Chopina  skradającym się krokiem tropiciela skarbu i przedostańcie się na plac drewniany .
  7.  Tutaj okrążcie duży modrzew i oświetlcie go, jak choinkę.
  8. Tu widzimy krajobraz księżycowy, poruszając się „kosmicznym” krokiem skupcie się wokół rakiety, która startuje w przestrzeń kosmiczną.
  9. Wykonajcie zjazd z „pasa startowego” ślizgawki i z szybkością ponaddźwiękową obiegnijcie cały plac, lądowanie przy drabinkach na środku placu.
  10. Prawie dotarliście do celu:  jeszcze tylko powrót na wasz plac zabaw skarb jest ukryty pod czymś zielonym, kłującym, na waszym placu zabaw  się  znajdującym .

Skarbem jest torebka zawierająca lizaki  i zeszyty z kolorowymi okładkami  , które dzieci otrzymują  podczas rozchodzenia się do domów.

VIII. myją się i przebierają w piżamki, ale to nie koniec atrakcji. Dzieci schodzą do sali gimnastycznej na „piżamową dyskotekę” przy świetle latarek. Po tym pełnym wrażeń dniu dzieci zagłębiają się w  leżakach

IX . bajka na dobranoc

X. poranna pobudka w czasie której dzieci odkrywają  namalowane na twarzach  wąsy , piegi ,oraz ubrania  porozpinane po Sali klamerkami do ubrań

XI. bitwa na poduszki , uporządkowanie Sali .

Na zakończenie dnia dzieci otrzymują płytki CD z nagranymi zdjęciami z Zielonej nocy w przedszkolu .

Opracowała mgr.Ewa Śledc

od Ewa Śledc