Profilaktyka antytytoniowa w Przedszkolu Publicznym w Ożarowie

Wydarzenie dodał(a) RENATA GRADZIŃSKA

Palenie tytoniu jest jednym z najniebezpieczniejszych czynników, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. Tymczasem liczba osób palących zwiększa się z roku na rok. Eksperci od spraw zdrowia alarmują, że obecnie papierosy pali co trzecia osoba po 15 roku życia, a rocznie z powodu chorób związanych z tym nałogiem umiera ponad pięć mln palaczy.

W związku z powyższym na całym świecie podjęte zostały działania antytytoniowe. Szczególny nacisk położono na zapobieganie palenia wśród dzieci i młodzieży.      W Przedszkolu Publicznym w Ożarowie od marca 2009 r. w grupach sześciolatków realizowano program profilaktyki antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”. Honorowy patronat nad programem objęła Pani Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej oraz Pani Ewa Kopacz - Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu. Przedszkolnym koordynatorem programu została wicedyrektor przedszkola Ewa Świątek i nauczycielki pracujące w grupach dzieci sześcioletnich: Romualda Banach, Irena Turska, Elżbieta Wojdan, Anna Bień i niżej podpisana.

Główne cele programu to wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, a także zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Cykl zajęć poświęconych tej problematyce miał charakter warsztatowy. Stosowane metody aktywizujące umożliwiły przedszkolakom zaangażowanie wszystkich zmysłów i podjęcie różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności. Efektem były wystawy prac plastycznych dzieci. Zorganizowano również konkurs plastyczny ,,Czyste powietrze i zieleń wokół nas - zdrowe i radosne dzieci”.

28 maja z okazji zbliżającego się Światowego Dnia bez Papierosa odbył się happening, mający na celu między innymi uświadamianie o niekorzystnych skutkach palenia tytoniu oraz lansowanie mody na niepalenie. Dziatwa przedszkolna przemaszerowała w korowodzie z transparentami i hasłami o tematyce antytytoniowej ulicami Ożarowa, odwiedziła UMiG, zostawiła ulotki w okolicznych sklepach. Skandując hasła zachęcała przechodniów do wyboru zdrowego trybu życia. Happening cieszył się wielkim zainteresowaniem. Ludzie zatrzymywali się, czytali transparenty nawołujące do abstynencji, niektórzy nawet wyrażali gotowość przyłączenia się do promowania życia bez dymu tytoniowego.

Każdy z nas ma prawo do czystego powietrza. Młody człowieku, zrezygnuj ze zgubnego nałogu, żyj w świecie wolnym od dymu tytoniowego!!

od RENATA GRADZIŃSKA

do RENATA GRADZIŃSKA