Cała Polska czyta dzieciom w naszym przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Przedszkole Nr 2 w Koniecpolu od kilku lat bierze udział w realizacji programu zdrowia emocjonalnego „Cała Polska czyta dzieciom”

W tym roku rozpoczęliśmy realizacje tego programu od wycieczki do Biblioteki Publicznej mieszczącej się w dawnym Pałacu Potockich w naszym mieście. Bibliotekarki: Kierownik – P. Czerwińska oraz P. Kaniewska bardzo serdecznie i miło nas przyjęły i zapoznały dzieci z: pomieszczeniami biblioteki, księgozbiorem  a także opowiedziały o swojej pracy. Następnie dzieci wysłuchały bajek czytanych przez Panie. Przy pożegnaniu przedszkolaki zaprosiły bibliotekarki do przedszkola, aby mieć możliwość wysłuchania kolejnych utworów z literatury dziecięcej.

W ramach akcji były zapraszane do przedszkola różne osoby, między innymi Panie z Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola: Pani Teresa Kołodziejska i Pani Urszula Warzecha a także chętni rodzice i rodzeństwo naszych wychowanków. Wśród tych „chętnych” znalazła się mama i siostra Rafała Fydy, mama Krzysia Smagi, mama Dawida Kurpiosa. Oprócz tego wszystkie wychowawczynie codziennie czytają dzieciom w swoich grupach, gdyż codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielne myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętności jej poszerzania, kulturalnego, estetycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy użyciu rozumu a nie przemocy. A o to nam – wychowawcom najbardziej chodzi. Głośne czytanie chroni dzieci przed telewizorem i komputerem ( plagą XXI wieku w nadmiarze) Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła, uczciwości, szacunku, odpowiedzialności, życzliwości, logicznego myślenia i odwagi.

Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie a w sytuacjach, gdzie dzieciom rodzice nie czytają dać szansę na kontakt ze słowem pisanym. Starajmy się więc wszyscy, aby nasze dzieci wyrosły na szczęśliwych, mądrych i dobrych ludzi.

Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!

Iwona Sulisz

od Urszula Nowak