"Kąciki przyrody" w Przedszkolu nr 145 w Bemowie Piskim

Wydarzenie dodał(a) Ewa Kaczkowska

Nasze przedszkolne kąciki przedszkolne znajdują się w każdej z sal. Wyglądają przepięknie niezależnie od pory roku.

Już od września, kiedy dzieci po wakacjach znowu spotkają się w przedszkolu zaczynają zagospodarowywać kąciki. Nasza piękna polska jesień obdarza nas takimi darami, że po każdym jesiennym spacerze wracamy do przedszkola przynosząc je do naszych kącików: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę. Dzieci mają wówczas doskonałą okazję, aby obserwować zmiany w przyrodzie, która z miesiąca na miesiąc nas zaskakuje.

Zima natomiast jest doskonałym okresem, aby zająć się naszymi przedszkolnymi roślinami, które zdobią sale. Dlatego też w każdej z grup, co tydzień wyznaczani są dyżurni, którzy się nimi opiekują . Niemniej jednak o nasze roślinki dbamy cały rok. Również i w tym przypadku dzieci mogły dowiedzieć się co stanie się z roślinkami, jeśli nie będą podlewane. Dzięki temu wiedzą , że rośliny tak jak i człowiek potrzebują wody do życia.

Zbliżająca się wiosna zachęciła nas do założenia „zielonych kącików” w każdej z sal. Dzieci sadziły do skrzynek cebulę, korzeń pietruszki, nasiona rzeżuchy fasoli. Ustaliliśmy również z przedszkolakami, że w każdy poniedziałek i piątek będziemy spotykać się w kącikach przyrody, aby podlać roślinki oraz obserwować zmiany we wzroście. Przedszkolaki w tym roku zasadziły również cebulki tulipana. Zmiany we wzroście kwiatów były zadziwiające zwłaszcza w grupie II. Dzieci z zachwytem z dnia na dzień zauważały zmiany, a najpiękniejsze tulipany stały się podziękowaniem dla naszych gości, którzy zagrali nam wspaniały wiosenny koncert. W grupie starszaków każde dziecko zasadziło swojego tulipana, które nie tylko zdobiły sale, ale przypominały że wiosna jest tuż tuż.

Kiedy w naszych „zielonych kącikach” zazieleniło się panie zrywały szczypiorek, natkę pietruszki i rzeżuchę i udekorowały nimi kanapki, zachęcając dzieci do zjadania witamin, które są bardzo ważne w żywieniu każdego człowieka szczególnie w okresie zimowo – wiosennym, a dzieci bardzo chętnie je zjadały.

od Ewa Kaczkowska

do Ewa Kaczkowska