Teatrzyk dla dzieci z dzielnicy

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Ziętal

Nasze przedszkole to mała placówka – zamiejscowy oddział Przedszkola Publicznego Nr 8 w Opolu. Mieści się na peryferiach miasta, w dzielnicy Wróblin, w środowisku typowo wiejskim – domki jednorodzinne i wiele gospodarstw rolno – hodowlanych. Jesteśmy jedyną placówką oświatową w tej dzielnicy i jedynym miejscem, gdzie mogą odbywać się imprezy oraz uroczystości o charakterze lokalnym. Zacieśnianie więzi ze środowiskiem lokalnym oraz jego integracja ze środowiskiem przedszkolnym to od wielu lat jeden z głównych celów naszej pracy.

Coroczne przedstawienie jasełkowe dla mieszkańców dzielnicy, wspólne kolędowanie, organizowanie imprezy „Wodzenia Niedźwiedzia”, współpraca z wróblińską kapelą ludową „Kapela Nieznana”, festyny i imprezy lokalne to tylko niektóre formy naszej działalności. W tym roku szkolnym wprowadziłyśmy do planu współpracy nowy punkt, dzięki któremu udało nam się zintegrować nasze przedszkolaki z dziećmi z dzielnicy Wróblin oraz z uczniami klas I - III ze szkoły podstawowej nr 7 w Opolu - Zakrzowie, w której we wrześniu rozpoczyna naukę większość naszych absolwentów. W listopadzie 2008r. i w marcu 2009r. zorganizowałyśmy na terenie przedszkola występ teatrzyku ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii „Art- Re” z Krakowa ze spektaklami pt. „Czerwony Kapturek” (listopad) oraz „Bocian i żabka” (marzec). Udało nam się na ten cel pozyskać sponsorów.

Zaprosiliśmy na obydwa przedstawienia dzieci z dzielnicy oraz klas początkowych ze szkoły w Zakrzowie. Nasza grupa liczy 25 przedszkolaków, ale mimo tego cała sala wypełniona była po brzegi – zaproszeni goście przybyli do nas bardzo licznie. Po występie zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek i wesołe zabawy integracyjne. Przedstawienia bardzo się podobały, widać było, że wzbudziły w dzieciach wiele radości i pozytywnych przeżyć. Cieszymy się, że udało nam się zrealizować zamierzone cele, zintegrować dzieci ze wszystkich trzech środowisk, zacieśnić więzi z mieszkańcami dzielnicy i sprawić, że nasze przedszkole jest postrzegane jako placówka otwarta i przyjazna, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Ciepłe słowa, podziekowania i uśmiechy, jakimi obdarzyli nas zaproszeni na teatrzyk goście, to dla nas znak, że warto organizować takie działania i że taka inicjatywa jest bardzo pożądana w najbliższym otoczeniu przedszkola.

Nauczycielki grupy: mgr Katarzyna Ziętal, mgr Beata Guzik

od Katarzyna Ziętal