Cały Koniecpol czyta dzieciom.

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.

Myślę, że te zdania są już rozpoznawalne w całej Polsce, a to za sprawą programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Dla mniej wtajemniczonych przypomnę, że jest to kampania na rzecz systematycznego, głośnego czytania dzieciom , można stwierdzić również z całą stanowczością że jest to również  akcja „ Ratowania naszych rodzin” poprzez codzienne, głośne czytanie nie tylko najmłodszym. Nikomu nie trzeba przypominać tego, że zdrowa emocjonalnie rodzina to „skarb” dla wychowujących się w niej  dzieci. W prawidłowo funkcjonującej rodzinie panuje miłość, która jest skutecznym lekarstwem na wszelkie choroby dzisiejszej społeczności, gdyż ( cytując  z folderu promującego program „Cała Polska czyta dzieciom”) Cyt:„Tylko wtedy, gdy dziecko czuje się kochane, może zdrowo się rozwijać i osiągnąć pełnię swojego potencjału”. Śledząc artykuły internetowe oraz prasowe, szczególnie w tych gazetach, które szukają negatywnych tzw. tanich sensacji do podniesienia swojej czytelności, można stwierdzić , że dzieci w swoich rodzinach nie zawsze czują się dobrze, bezpiecznie. Nie są kochane bezwarunkową miłością, jaką powinny być kochane. Najwyższy czas to zmienić. Codzienne , głośne czytanie dziecku zbliża członków rodziny. W atmosferze cierpliwości, spokoju, łagodności, jaka powinna panować podczas czytania, dziecko buduje swą siłę emocjonalną na całe życie. Wychowanie mądrego, dobrego i szczęśliwego dziecka wymaga aktywnego, osobistego zaangażowania obydwu rodziców.

W ostatnich tygodniach najczęściej słyszanym  w mediach słowem jest – kryzys – wszyscy myślą – kryzys gospodarczy i mają rację. Twórcy programu „ Cała Polska czyta dzieciom” apelowali już kilka lat temu o kryzysie wartości, który moim zdanie jest o wiele, wiele groźniejszy w skutkach od gospodarczego. Pewnie wszyscy wiedzą co to są wartości moralne, ale dla przypomnienia  jednym zdaniem: Wartości moralne skłaniają nas do zachowań, które są dobre dla wszystkich i nikogo nie krzywdzą a należą do nich: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, optymizm, przyjaźń i miłość, solidarność, piękno, mądrość.

My wychowawcy znamy przyczyny kryzysu wartości, ale dobrze byłoby, gdyby rodzice naszych wychowanków również je  znali. Oto one:

- życie w zawrotnym tempie( brak czasu dla dzieci nie sprzyja zaszczepieniu i pielęgnowaniu wartości)

- persywizm w wychowaniu ( krótko mówiąc, dziecku wszystko wolno)

- powierzchowność relacji między członkami rodziny

- media pokazujące wzorce antywartości

- agresywna kultura materialistyczna, konsumpcjonizm.

-tzw.  kultura „prawego kciuka”( komórki, gierki komputerowe itp.)

My - nauczyciele najmłodszego pokolenia, pragniemy dobrze wykonywać swój zawód, dlatego, zdając sobie sprawę z korzyści płynących z czytania dzieciom wartościowej literatury, prowadzimy w naszej placówce akcję” Cały Koniecpol czyta dzieciom”. Zaczynałyśmy od codziennego, systematycznego czytania w swoich grupach. Następnie prosiłyśmy o pomoc rodziców, dziadków naszych dzieciaków. Ostatnio odwiedzają nas regularnie Panie bibliotekarki, które przynoszą ze sobą „fachową”, wartościową  literaturę, odpowiednią dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jesteśmy bardzo wdzięczne wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję ponieważ  przynosi  już  ona pozytywne owoce. Dzieciaki pięcioletnie pięknie „czytają” wiersze Ludwika Jerzego Kerna i mają z tego niezłą frajdę. (Czytają jest w cudzysłowie, gdyż one recytują krótkie wiersze z pamięci, trzymając książkę  przed nosem) Coraz bardziej interesują się książkami i z ochotą siadają na dywanie słysząc, że zaraz ktoś będzie im czytał. Coraz lepiej potrafią odróżniać dobro od zła i zauważają korzyści dla siebie z pozytywnych zachowań. Na koniec apel do rodziców.

RODZICU!!!

Największym darem miłości do dziecka jest poświęcony mu CZAS. Jeśli masz mało czasu – wykorzystaj go mądrze: Czytaj dziecku  20 minut dziennie. CODZIENNIE!

od Urszula Nowak

do Urszula Nowak