Wycieczka do zakładu krawieckiego

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Droga poznawania pojęć wymaga często wyjścia poza teren przedszkola, celem umożliwienia dzieciom obserwacji otoczenia społecznego, a niekiedy działania w nim.

Dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy, że ta przyjemna forma zajęć jaką jest wycieczka jest równiez nauką i to nawet bardziej wartościową niż zajęcia w przedszkolnycyh murach., że na wycieczce uczą się, zdobywają wiadomości i umiejętności i jest to sposób łatwy i przyjemny dla nich.  Poprzez  wycieczkę zaznajamiamy dzieci  z najbliższym środowiskiem, a zwiedzanie, doświadczanie "na żywo" pogłębia i poszerza wiadomości o pracy ludzi różnych zawodów.

Ostatnio odbylismy wycieczke do pracowni krawieckiej, pozwoliło to dzieciom zobaczyć na własne oczy pracę pani krawcowej, obejrzeć wyposażenie techniczne, zapoznać się  z zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni.  Wycieczka do zakładu krawieckiego to okazja do obserwacji przyborów krawieckich, materiałów, wykrojów, zapoznawanie się z fachowych słownictwem, obserwacja maszyny do szycia oraz innych urządzeń. Dzieci miały okazję  przymierzać, przyszywać, operować pedałem maszyny do szycie oraz obsługiwać maszynę do nabijania zatrzasków.

Na naszych oczach pani Asia uszyła przepiękny fartuszek, który potem dzieci zabrały sobie do przedszkola. Na zakończenie podziękowaliśmy pani bukietem kwiatów oraz zarecytowaliśmy wierszyki dotyczące pracy krawcowej, które pani Asi sie bardzo podobały.

„Krawcowa” H. Ożogowska

Kto sukienkę uszył Hani,
Kto przerobił ten kubraczek
Kto paltocik zreperował
Wiemy, wiemy – to krawcowa.

Ma dwie ręce pracowite
Ma żelazko i naparstek
Ma szufladę pełną nitek
Szpilek, igieł i szpuleczek.

Nożyczkami ciachu, ciachu
Na maszynie tur, tur, tur
Chodźmy do niej – dostaniemy
Pstrych gałganków cały worek.

„Tańcowała igła z nitką” J. Brzechwa

Tańcowała igła z nitką,
Igła pięknie, nitka brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.
Igła naprzód, nitka za nią:
Ach, jak cudnie tańczyć z panią!
Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą – nitka biegiem.
Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem.
Sunie zwinna, zręczna, śmigła,
Nitka szepce: „Co za igła!”
Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały.

„Mała krawcowa” H. Golczowa

Ania ma nożyczki,