"Jesień w lesie" - spotkanie z panem leśniczym

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Zainteresowanie dzieci przyrodą oraz przyjazny stosunek do niej kształtujemy przede wszystkim poprzez bezpośredni kontakt. Nasze miasteczko otoczone jest pięknymi lasami wchodzącymi w skład Nadleśnictwa Drygały, co zdecydowanie ułatwia nam dostęp do przyrody.

10 pa"dziernika 2008 r. grupa 5 i 6-latków z Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej z panią Moniką Murawską-"lęzak oraz dzieciaki z oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Drygałach z panią Anią Chełstowską, odbyły wspólną wycieczkę w ramach realizacji projektu "Las wokół nas". W lesie nad jeziorem Borowym, wchodzącym w skład leśnictwa Dmusy, spotkaliśmy się z panem leśniczym, który bardzo ciekawie opowiadał nam o roślinach i zwierzętach występujących w mazurskich lasach. Pan leśniczy pokazał nam czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiedział o przygotowaniach zwierząt do zimy. Dowiedzieliśmy się dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane i zobaczyliśmy jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Kolejnym punktem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Na koniec dzieci otrzymały od pana leśniczego odznaki "Wzorowego Gościa Lasu" oraz "Przyjaciela zwierząt", a także okolicznościowe zakładki do książek i informatory o Nadleśnictwie Drygały.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, rozpoznawały znane gatunki roślin, wsłuchiwały się w odgłosy lasu. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.

Pan leśniczy obiecał odwiedzić nas w przedszkolu zimą, by pokazać w jaki sposób możemy pomagać zwierzętom przetrwać tę trudną porę roku. Czekamy z niecierpliwością!