"Przedszkolaki ćwiczą"

prowadzony metodą obwodu stacyjnego

w grupie dzieci 4- letnich

Prowadząca: Magdalena Kasznia

Temat: „ Przedszkolaki ćwiczą” – zapoznanie z nową metodą ćwiczeń tzw. obwodem stacyjnym

Cele ogólne :

- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne

- wyrabianie płynności ruchów

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw ruchowych

Cele szczegółowe :

Dziecko :

- maszeruje

- reaguje na sygnały

- sprawnie posługuje się przyborem do ćwiczeń

- przeskakuje obunóż przez „ przeszkodę”

- porusza się w pozycji wyprostowanej z woreczkiem na głowie

- wykonuje ślizę po ławeczce

- biega slalomem

- odtwarza ruchy nauczyciela

- współpracuje w zespole

Metoda:

- metoda obwodu stacyjnego

Formy pracy :

- indywidualna

- zbiorowa

- zespołowa

Przybory: szarfy w 4 kolorach –jeden kolor dla dzieci z jednego zespołu, pałeczki, koła hula-hop, skakanka, woreczki, ławeczki, piłki, pachołki, płyta CD, radio, tamburyn

Przebieg zajęcia :

Część początkowa:

1.Czynności organizacyjno –porządkowe.

Dzieci maszerują po kole, siadają skrzyżnie w kole. Przywitanie dzieci piosenką „Wszyscy są witam was zaczynamy, bo już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa trzy”.

2. Przygotowanie.

Rozdanie dzieciom szarf (4 kolory).

3.Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Kolorowe koła”.

Dzieci z przełożonymi przez ramie szarfami biegają w rozsypce. Na sygnał słowny „kolorowe koła” tworzą koło z dziećmi, które mają szarfy w tym samym kolorze

4.Ćwiczenia kształtujące.

Dzieci stojąc w rozkroku, trzymają pałeczki oburącz przed sobą:

ćwiczenie wyprostne -przy prostych ramionach wznoszenie pałeczek w górę i opuszczenie w dół

ćwiczenie tułowia -w wyprostowanych ramionach pałeczka  trzymana oburącz nad głową, skłon boczny tułowia w prawo i lewo

5. Dzieci siedzą skrzyżnie w kole. Omówienie poszczególnych stacji obwodu ćwiczebnego, podział dzieci na grupy zgodnie z kolorem szarf

Część główna:

Stacja 1

Dzieci przeskakują obunóż przez pałeczki rozłożone na podłodze.

Stacja 2

Dzieci przechodzą z woreczkiem na głowie po linie.

Stacja 3

Dzieci wykonują ślizg po ławce. Leżą na kocyku w leżeniu przodem, chwytają rękami za krawędzie i podciągają się. Nogi złączone, wyprostowane leżą na ławeczce.

Stacja 4

Bieg z piłką slalomem z omijaniem pachołków, powrót po linii prostej, przekazanie piłki kolejnemu zawodnikowi.

Część końcowa:

1. Ćwiczenia uspokajające: marsz po kole

Dzieci  przy spokojnej muzyce maszerują po obwodzie koła z pałeczkami- wykonują ruchy nauczyciela.

2. Wręczenie dzieciom odznaki „Jestem sprawny, lubię ćwiczyć”.

3. W rytmie marsza dzieci wychodzą z sali gimnastycznej.

od Magdalena Kasznia

do Magdalena Kasznia