Little Ant Under the Water w Przedszkolu nr 20 im. Karlika i Karolinki w Tychach

Wydarzenie dodał(a) Anna Andrzejczak

Kolejna, trzecia już przygoda, tym razem w świecie podwodnym, była zrealizowana na sali gimnastycznej, którą zamieniliśmy w „ocean”.

W pierwszym etapie dzieci poznały zwroty i słownictwo poprzez opowieść nauczyciela w języku angielskim.

Trzeci moduł był inspiracją do licznych zabaw ruchowych z elementami naśladowczymi. Dzieci odtwarzały ruchem, gestem, dźwiękiem i nazywały poszczególne stworzenia podwodnego świata, jednocześnie nazywając czynności: Now I get out of the submarine ... I swim towards the coral reef ... looking for the octopus, sea horse. I'm a dolphin! Yes, I dive, so I'm out of water!

Teraz wysiadam z łodzi podwodnej ... płynę w kierunku rafy koralowej ... szukam ośmiornicy, konika morskiego. Jestem delfinem! Tak nurkuję, a tak wyskakuję z wody!

Duża frajdą było poszukiwanie zwierząt podwodnych (zabawa) Where are the animals?

Nie zabrakło też  własnych pomysłów dziecięcych w grupie starszaków.

Po zabawie do muzyki „Under the Sea”, dzieci poprosiły o możliwość wykonania własnych prac plastycznych. Przy tej okazji powtórzyliśmy słownictwo o kolorach, kształtach i czynnościach, gdyż na zakończenie swojej pracy, każde chętne dziecko, mniej lub bardziej samodzielnie, starało się opowiedzieć o swoim narysowanym zwierzątku.

“My octopus has eight tentacles, big head and smiles. It is pink and has blue spots. She is swimming”.

(Moja ośmiornica ma osiem macek, dużą głowę i się uśmiecha. Jest różowa i ma niebieskie plamki. Ona pływa) – to niektóre z wypowiedzi starszaków.

Bardzo cenne są dla mnie takie inicjatywy dziecięce, więc chociaż lekcje według scenariusza Pani Katarzyny Janiszewskiej – Gold, w tym przypadku zostały w trakcie lekcji nieco zmienione przez dzieci – uważam, że realizacja trzeciego modułu była dla nas otwarciem się na nowe możliwości, jakie daje  cudowna i nieprzewidywalna kreatywność dziecięca.

Wobec tej nieprzewidzianej sytuacji, przeprowadziłam jeszcze kolejne zajęcia, które pozwoliły na pełną realizację scenariusza, a dodatkowo dzieci oprócz walorów poznawczych miały kolejną możliwość utrwalenia  słownictwa i wyrażeń w języku angielskim, a tego jak wiadomo, przy nauce języka obcego, nigdy nie jest za wiele!

Little Ant Under the Water

Przedszkolaki wraz z Małą Mrówką wybrały się w podróż łodzią podwodną i poznały podwodny tajemniczy świat.

od Anna Andrzejczak

do Anna Andrzejczak