Projekt Edukacyjny "Wędrująca książka"

Wydarzenie dodał(a) Anita Biernat

W roku szkolnym 2016/2017 grupa 4-latków„Kangurka” przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Wędrująca książka”. Jego celem było rozwijanie fantazji, kreatywności i wyobraźni twórczej dzieci oraz nawiązanie współpracy między przedszkolami w całej Polsce. Projekt ten realizował kierunek polityki oświatowej państwa, który brzmi „upowszechnianie czytelnictwa; rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”. Patronat medialny sprawują wydawnictwa: „Bliżej przedszkola”, „Nowa Era” oraz „Świerszczyk”. W ramach projektu uczestnicy pracowali w 10 osobowych zespołach z całej Polski. Osoby, które zgłosiły się do udziału stały się członkami zamkniętej grupy utworzonej za pomocą portalu społecznościowego. Członkowie grupy za jego pośrednictwem wymieniali się ze sobą swoimi doświadczeniami, informacjami oraz relacjami z przebiegu projektu. W ten sposób nawiązały się również wirtualne „przyjaźnie” pomiędzy uczestnikami. Dzieci z grupy „Kangurka” nadały swojej książce tytuł: „Jak Ola poznaje witaminy”. W miesiącu listopadzie 2016 r „nasza” Ola rozpoczęła swoją wędrówkę po dziesięciu miastach w całej Polsce. Każde z dziesięciu przedszkoli dopisało kolejny rozdział. I tak pod koniec marca 2017 r. Ola po długiej podróży wróciła z powrotem do Gorzowa. W taki sam sposób powstało dziesięć książek w pozostałych przedszkolach, gdyż każde stworzyło własną i analogicznie wysyłana była ona do dziesięciu miast z całej Polski biorących udział w opisanym projekcie. Oczywiście wszystkie przygody Oli były wymyślane przez dzieci, które wykonały również ilustracje do swoich rozdziałów. Myślę, że opisany projekt był zarówno fajną zabawą jak i ciekawym sposobem na rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.

od Anita Biernat

do Anita Biernat