Piękna nasza Polska cała

Wydarzenie dodał(a) Dąbrówka Langner

Konkurs wiedzy o Polsce pt.„Piękna nasza Polska cała”

28 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się konkurs wiedzy o Polsce. Jego organizatorem było Przedszkole Nr 8 „Mali Polanie” oraz MOK. Patronat Honorowy sprawował Prezydent Miasta Gniezna, pan Tomasz Budasz. Patronat medialny- Radio Plus Gniezno. Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania dzieci swoim miastem, regionem i krajem oraz znajomość symboli lokalnych i narodowych.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 8 gnieźnieńskich przedszkoli – nr 2, 3, 5, 9, 13, 15, 17 oraz Bajkowy Świat. Razem z reprezentantami inicjatorów konkursu, osiemnastu uczestników przystąpiło do zdań.

W quizie wiedzy o Polsce dzieci odpowiadały na wylosowane wcześniej pytania. Następnie układały obrazek Godła Polski z części. W konkurencji „Baca i baranki”, nauczycielki  z poszczególnych przedszkoli zaprowadzały swoje dzieci - owieczki na hale. Zadanie nie było łatwe, ponieważ poruszały się jedynie słysząc głos swego przewodnika. W następnych konkurencjach uczestnicy zapamiętywali i powtarzali w tej samej kolejności obrazki, wyłowili z Wisły Syrenkę, wykrawali z ciasta pierniki i bawili się przy piosence „Smok Rock”. Wszyscy wykazali się dużą znajomością legend, rozpoznając je po przeczytanym fragmencie. W konkursie nie zabrakło wiersza Władysława Bełzy „Kto ty Jesteś?”, który określany jest jako „Katechizm polskiego dziecka”. Ostatnią konkurencją było doprowadzenie po Wiśle statków z Torunia do Gdańska dmuchając na nie.

Rywalizacja była bardzo wyrównana, dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat swojego kraju, tak więc jury w składzie:

•    Przewodniczący jury- Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Pan Janusz Ambroży

•    Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Pan Dariusz Pilak

•    Metodyk Wychowania Przedszkolnego Pani Magdalena Lubońska

•    Dyrektor Przedszkola N r 8 Pani Małgorzata Walendowska- Zamiar

ogłosiło remis dla uczestników konkursu i pogratulowało wiedzy oraz odwagi podczas konkurencji.

Każdy reprezentant otrzymał dyplom, książkę i upominki a także dla swojego przedszkola pamiątkowy puchar oraz dyplom za udział w konkursie.

Przy okazji tego spotkania odbyło się ogłoszenie wyników międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. „Piękna nasza Polska cała” oraz ekspozycja prac biorących w nim udział. Honorowy Patronat nad konkursem plastycznym  sprawował również Prezydent Miasta Gniezna, pan Tomasz Budasz. Patronat medialny- Radio Plus Gniezno.

Jego zwycięzcami zostali:

I miejsce- Alicja Kupczyk, Przedszkole Nr 1 „Wesołe Nutki”

II miejsce- Antonina Nowaczyk, Przedszkole Nr 17 „Piastowska Gromada”

III miejsce- Zosia Czerwińska, Przedszkole Nr 5 „Mali Przyrodnicy”

Wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali dyplomy a laureaci nagrody.

Konkurs zorganizowały i poprowadziły Justyna Rabiej, Halina Fischer, Magdalena Splis i Dąbrówka Langner.            .

od Dąbrówka Langner

do Dąbrówka Langner