Zima to piękna pora roku

Wydarzenie dodał(a) Marzena Pucka

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3, 4-letnich

Prowadząca zajęcie: Pucka Marzena

Data zajęcia: 13.01.2017 r.

Temat kompleksowy: „Zima, to piękna pora roku”

Temat zajęcia: „Zima – polisensoryczne poznawanie świata przyrody metodą porannego kręgu”.

Zajęcia z obszaru: wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (IV)

Cel ogólny: polisensoryczne poznanie nowej pory roku – zimy.

Cele operacyjne:

- doświadcza polisensorycznie świat natury,

- zna zapach, smak i kolor zimy

- odkrywa i rozumie świat natury (różny stan skupienia wody jako żywiołu zimy)

- różnicuje odgłosy,

- wymienia cechy zimy

Metoda: „Poranny krąg” (modyfikacja metody Jacka Kielina)

Pora roku: zima

Żywioł: woda

Środki dydaktyczne: lampka zapachowa, olejek miętowy, talarki czekoladowo-miętowe, nagranie piosenki „Po co jest zima”- Fasolki, „Powitanka” z płyty „Bumbumkowe poruszanki” E. Szeliga-Kraus wyd. DobEdu, nagranie odgłosu wody lejącej się z kranu, deszczu, szum morza,  instrument – trójkąt, lód, woda, czajnik, biały obrus, białe chusty, muzyka relaksacyjna.

Przebieg zajęcia:

1. Zapalenie lampki zapachowej (zapach miętowy), podawanie lampki po okręgu
  2. Powitane dzieci piosenką  „Powitanka” z płyty „Bumbumkowe poruszanki” i jednoczesny masaż dłoni olejkiem miętowym

Witamy cię, cię, cię! /x2

imię 1, imię 2, imię 3

1. Słuchanie piosenki „Po co jest zima” – omówienie charakterystycznych cech zimy, wyjaśnienie dzieciom pojęcia „słupek rtęci na termometrze”.
  2. Zagadki słuchowe – nagrania odgłosów: lejąca się z kranu woda, deszcz, szum morza
  3. Spotkanie z żywiołem - wodą.
  • Dotykanie ręką wody – określanie jaka ona jest (mokra, przeźroczysta, zimna, ciepła;
  • Przedstawienie wody w różnym stanie skupienia (woda, para, lód) – wyjaśnienie dzieciom dlaczego i kiedy tak jest;
  • Wykorzystanie wody do muzyki – pokazanie dzieciom 5 szklanek i dźwięku jaki one wydają, gdy są puste, następnie nalanie różnej ilości wody do szklanek i słuchanie ich nowych dźwięków.
  1. Demonstracja instrumentu muzycznego kojarzącego się z zimą – trójkąt – gra na instrumencie w rytm piosenki „Po co jest zima”
  2. Zakładanie białych chust na głowę – oglądanie świata przez białe chusty
  3. Degustacja miętowych talarków
  4. Relaks – „fletnia pana” – dzieci leżą na dywanie z oczami zamkniętymi, następnie na prośbę nauczycielki otwierają je i obserwują kolorowe światła z lasera.
  5. Gaszenie lampki zapachowej – podsumowanie zajęcia.

- jaki kolor kojarzy się nam z zimą?

- jaki zima ma zapach?

- jaki ma smak?

- jakie dźwięki i instrument odpowiada zimie?

- jak czujemy zimę?

- co dzieje się zimą?

Po co jest zima - tekst piosenki - Fasolki

1. Na termometrze spada rtęć-
    to znak, że idzie zima,
    lecą z nieba śnieżne gwiazdki
    mięciuteńkie jak pierzyna.
    Lecą wolno białe płatki
    delikatne jak koronki,
    zaraz spadną do komina,
    na ulice i na łąki.
    Ref:      Zima jest po to, aby dzieci
                 bałwany mogły sobie lepić,
                 by mogły pójść na sanki
                 nierozłączne koleżanki.
                 Zima jest po to, aby dzieci
                 bałwany mogły sobie lepić
                 iść na łyżwy, toczyć kulki
                 i na nartach zjeżdżać z górki!
  2. Jak okiem sięgnąć wszędzie biel,
    wiatr huśta gałęziami,
    wielkie sople jak lizaki
    przyczepione pod dachami.
    Lecą z góry śnieżne gwiazdki,
    rozbiegają się po świecie.
    Wiecie, kto wymyślił zimę?
    -Ktoś, kto bardzo kocha dzieci!

od Marzena Pucka

do Marzena Pucka