Zabawy badawcze - lód

Wydarzenie dodał(a) Mariola Zdanowicz
ponad 7 lat temu, wyświetleń 2059

Zima to idealna pora roku, by pokazać dzieciom najciekawsze zagadnienia związane z zimnem i lodem. 12 stycznia w grupie IV przedszkolaki badały właściwości lodu. Na początku dzieci jednogłośnie ustaliły, że lód to zamarznięta woda. A potem metodą „burza mózgów” wymieniały, gdzie można go znaleźć: lodowisko, lody na patyku, mrożonki. Jedną z zabaw była obserwacja zabarwionych kostek lodu zanurzonych w letniej wodzie. Wnioski nasuwały się same: lód zmniejsza swoją objętość, a woda jest chłodniejsza. Kolejnym zadaniem było wydobycie zakrętki zamarzniętej w kostce lodu. Do tego celu dzieci wykorzystały narzędzia z kącika majsterkowicza: stukały młotkiem, wierciły śrubokrętem, próbowały przeciąć obcęgami. Każdy miał inny, ciekawy pomysł. Ale najciekawszym zadaniem było zabezpieczenie kostki lodu tak, aby jak najdłużej pozostała w takim stanie. Dzieci podzielone na zespoły starały się wykorzystać różne przedmioty: chusteczki do nosa, ręcznik papierowy, woreczki, pudełka, słoik, plastykowe wiaderko. Wszystkie zespoły świetnie poradziły sobie z zadaniem. Nasze zabawy zakończyły się oglądaniem zdjęć lodowców szelfowych znalezionych w internecie.

od Mariola Zdanowicz

do Mariola Zdanowicz