Ratujemy i uczymy ratować

Wydarzenie dodał(a) Malgorzata Kiper

"Ratujemy i uczymy ratować" w Przedszkolu Publicznym we Wrzosowej

Jednym z podstawowych zadań placówki edukacyjnej jest troska o bezpieczeństwo wychowanków. Za stworzenie warunków bezpiecznego pobytu dzieci w placówce odpowiedzialny jest dyrektor, a także nauczyciele (wychowawcy), którzy obowiązani są troszczyć się o bezpieczeństwo, higienę i zdrowie uczniów. Może się jednak zdarzyć, że mimo podejmowanych środków zapobiegawczych, dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na terenie przedszkola czy szkoły.Wówczas nie tylko nauczyciel, ale każdy inny pracownik, w obecności którego doszło do wypadku, zobowiązany jest udzielić natychmiastowej pomocy poszkodowanemu i zawiadomić o tym fakcie dyrektora placówki. Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Dzieci bardzo często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu działają instynktownie. Przedszkolak jest małym dzielnym człowiekiem, który może pomóc ratować życie i który jak dorosły człowiek będzie wiedział co zrobić. Nigdy nie wiadomo, czy zdobyta wiedza nie będzie wykorzystana bo tak  jak mówił Kubuś Puchatek:

"Wypadek to rzecz dziwna. Nigdy go nie ma dopóki się nie wydarzy."

Dlatego w Naszym przedszkolu, co miesiąc w ramach przedsięwzięcia ,,Uczniowie- Przedszkolakom - Promujemy zdrowy styl życia” w ramach Kampanii koordynowanej przez mgr M. Nowak- dyrektor Przedszkola we Wrzosowej ,,Cała Polska czyta dzieciom” gości Pani Renata Sośnica, nauczyciel – ratownik ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej, która szkoli wszystkie przedszkolaki w ramach ,,Pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia” wykorzystując profesjonalny fantom do praktycznego działania. Dzieci z zainteresowaniem słuchają  wskazówek ratownika i odpowiadają na trudne pytania, wykazując się niesamowitą wiedzą z zakresu pomocy osobie poszkodowanej. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się zawsze zajęcia praktyczne z fantomem. Dzieci mają możliwość udzielania pierwszej pomocy na fantomie oraz zapoznania się dokładnie ze sprzętem ratującym życie.

Dzieci uzyskują wiele wiadomości od zaproszonego gościa na temat udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu. Przedszkolaki zawsze mają okazję obejrzeć zawartość torby ratownika, ćwiczą - utrwalają  także numer telefonu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Spotkania te mają na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Zdobyta wiedza sprawia, że dzieci czują  się ,,małymi ratownikami”. Zajęcia stały się bardzo ważną częścią naszej pracy. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych.

od Malgorzata Kiper

do Malgorzata Kiper