"Poczytajmy drzewom" - Święto Drzewa pod patronatem Klubu Gaja w P 15

Wydarzenie dodał(a) Renata Jurczyk

Starsze grupy w Przedszkolu nr 15 Wesołe Pingwinki  i Tropiciele bajek do dnia "Święta Drzewa" przygotowywały się przez cały tydzień. Rozmawiały o rodzajach drzew i ich owocach. Poznawały liście i owoce drzew na obrazkach, naturalnych okazach i podczas spacerów. Dzięki temu potrafią rozróżnić liść klonu, dębu i kasztanowca. Wesołe Pingwinki słuchały opowiadania Antosi, która uczy i ostrzega, pt. "W parku" poznały oznaki jesieni i przygotowywania się drzew do zimy. Tropiciele bajek wysłuchały M. Glinieckiej „Bajka o drzewie”, historii o dębie, który nie był zadowolony z tego że jest drzewem. Dzięki tej historii dzieci poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z otaczających nas drzew. Wesołe Pingwinki wykonały  makietę "Las", na której znajdowały się grzyby i inne owoce leśne. Dowiedziały się wtedy, że drzewa są domem dla zwierząt i dają im schronienie i pożywienie. Natomiast  Tropiciele baje malowali liście dębu, klonu i brzozy w jesiennych kolorach, a później odbijali  przy odpowiednim pniu drzewa. W ten sposób powstały przepiękne kolorowe ilustracje drzew.  W piątek wszystkie dzieci z przedszkola  uczciły "Święto Drzewa" ubierając się na zielono. W tym roku obchodzimy go pod hasłem "Czytamy drzewom", dlatego też w sali przeczytaliśmy naszemu drzewkom  wiersz "Gdyby lasu nie było" F. Kobryńczuk. Maluszki natomiast posłuchały opowiadania "O nadmorskiej sośnie", potem dowiedziały się z jakich elementów składa się drzewo, czego drzewa nie lubią a następnie zagrały w grę matematyczno - przyrodniczą  pt. "W lesie" którą same stworzyły rankiem. Cały dzień Leśne Jeżyki zakończyliśmy tworzeniem kartek z drzewkiem. Wesołe Pingwinki  uczyły się jak narysować drzewo za pomocą rysowanego wierszyka "Drzewo". Dowiedziały  się też, dlaczego drzewa są tak ważne dla nas, dla zwierząt i całej naszej planety oglądając program edukacyjny "Co nam dają lasy" - A. Kubiaka, a także program "Wędrówki Skrzata Borówki" na temat lasu mieszanego. Tropiciele bajek w dniu „Święta Drzewa” mieli "burzę mózgów" na temat "Co zagraża drzewom?" oraz "Jak możemy chronić drzewa". Podczas zabawy ruchowej zamieniali się w drzewa i zwierzęta. Zobaczyli na filmie jak wygląda Stumilowy las w bajce "Kubuś Puchatek". W ogródku przedszkolnym Tropiciele bajek obserwowali w lusterku jak wygląda korona drzewa, sprawdzali poprzez dotyk czy kora drzew jest chropowata, czy gładka. Na zakończenie dnia wszystkie  grupy posadziły drzewka przed budynkiem przedszkola i w ogródku przedszkolnym. Razem posadziły pięć drzewek którymi będą opiekować się przez cały rok.

od Renata Jurczyk

do Renata Jurczyk